Eleştiri Günlük Yaşam

Yine Bir Yurtiçi Kargo Rezilliği

Yine bir kargo rezilliği ve yine Yurtiçi Kargo. İnternetten alışveriş yaparken bir kere daha düşündüren kargo firması Yurtiçi Kargo!

İnternet üzerinden alışveriş yapmak gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Alışveriş için mağazaları teker teker gezmektense; tek bir web sitesi üzerinden oturduğumuz yerden tüm ürünlere daha ucuz fiyatlarla ulaşabiliyoruz. Bu sebepten dolayı internet üzerinden alışveriş daha avantajlı oluyor.

Evet, internet üzerinden alışveriş yapmak daha avantajlı. Ama bunun bir de kargo tarafı var. Ay’ın karanlık yüzüne hoş geldiniz! İşte işkence burada başlıyor. Ürün kargoya verildikten sonra heyecanlı bekleyiş başlıyor. Şahsen ben ürünün durumuna sürekli bakıyorum. Genellikle dağıtım yapacak şubeye tam zamanında geliyor. Bu konuda şu ana kadar bir sorun yaşamadım.  Ama iş teslimat sürecine gelince… En büyük sorunlar burada başlıyor.

İnternetten sık sık alışveriş yapan birisi olarak neredeyse bütün kargo firmalarıyla çalıştım. Yurtiçi Kargo haricinde diğer kargo firmalarıyla pek bir sorun yaşamadım. Şimdiye kadar İzmir, Trabzon ve Muğla/Fethiye şehirlerinde Yurtiçi Kargo ile ürün teslimleri aldım. Bulunduğum bütün şehirlerdeki Yurtiçi Kargo şubeleriyle sorunlar yaşadım. Daha yeni yaşadığım bir olay bu olanları yazıya dökmeme sebep oldu.

H&M üzerinden bir ayakkabı siparişi verdim. Ürün Trabzon‘da bir adrese teslim edilecekti. 30 Aralık‘ta siparişini verdiğim ürün tatilden dolayı 2 Ocak‘ta Yurtiçi Kargo‘ya teslim edildi. 2 Ocak‘ta yola çıkan siparişim 4 Ocak sabah 08:07‘de dağıtıcı şubeye teslim edildi. 2 saat sonrasında, yani 10:27‘de veri girişi yapıldı ve kargonun teslim gününe yetişmediğini ve yarın teslim edileceği belirtildi. Bakın sabahın 10’undan bahsediyorum. Tamam dedik ve bekledik. Bir sonraki teslim gününde bugün teslim edileceğini belirten bir mesaj geldi. Bugün de eve hapis olalım dedik ve evden çıkmadık. Saat 17:45 olduğunda kargo hala gelmemişti. Ben de Yurtiçi Kargo’nun Trabzon/Değirmendere şubesini aradım. Açtılar, kargomun bugün gelmediğini söyledim. Kargonun gideceği yerin apart olduğunu öğrenince işin rengini değiştirdi. Apartlara kargo verilmediğini ve bu sebepten dolayı gitmediğini öne sürdü. Benim için bu sadece bir bahane. Çünkü daha önceden hem Yurtiçi Kargo ile hem de diğer kargolarla çalıştık. Aparta kargo getirip güvenliğe bırakıyorlar. Bu şekilde hareket ediyorlar. Ben bunu anlattınca arkadaşlara ulaşacağını söyledi ve beklemeye aldı.

Geldiğinde  dediği ilk şey teslim eden arkadaşların birinin yeni işe başladığını ve diğerinin de hasta olduğunu söyledi. Adresi bulamamışlar ve zamanları yetmeyince geri dönmüşler.  Kargomun yarın teslim edileceğini söylediler. Bu gayet doğal bir neden. Böyle şeyler olabilir. Durum konusunda sizi bilgilendireceğim deyip numaramı aldı. Ters bir tavırla telefon yüzüme kapandı. Hemen Yurtiçi Kargo‘nun müşteri hizmetlerini aradım. Durumu belirttim, kargo sonucunda yeni bir veri girildiğini söyledi. Adrese ulaşılamadığını ve not bırakıldığı belirten bir bir veri girilmiş. O an şaşkın ve gergin bir şekilde durumu anlamaya çalıştım. Şubedeki konuşmamı kapattıktan hemen sonra ordaki arkadaşlar yalan söyleyip, kendilerini kurtarmak için böyle bir girişimde bulunmuşlar. Hani adresi bulamamıştınız, hani zamanınız yetmemişti… Yalanlar cabası, verilen hizmet sıfır! Müşteri hizmetlerine adresi bulamadıklarını ve ben kapattıktan sonra böyle yazdıklarını belirttim. “Anlıyorum” deyip geçti. Sabah şubeyi arayın dedi. Ben ekranda görebiliyorum sadece dedi. Ee, kargo sonucuna ben de bakabiliyorum.

Sabah ilk iş kargo şubesini tekrar aramak oldu. Onları aradığımda adresi bulamadıklarını söylediklerini ve daha sonrasında adrese not bırakıldığını yazdıklarını söyledim. Adreste not olmadığını ve hatta güvenlik kayıtlarından adrese kargo firmasının gelmediğini ilettim. Yalan söylemenin ve bizi yalancı durumuna sokmanın hoş olmadığını da ayrıca belirttim. Kargomun bugün teslim edilmesini istediğimi söyledim. Ama not bırakıldığı için böyle bir şeyin imkansız olduğunu ve ürünü şubeden almamız gerektiğini söyledi. Ee not yok, gelmemişsiniz de. Ortada bir şey yok. Ama müşteri yalancı, müşteri bilerek böyle davranıyor, değil mi? Zaten ayın 4’ünde gelen kargo o gün dağıtıma çıkarılması gerekirken sebepsiz yere ayın 5’ine atılıyor. Daha sonra adreste yoktunuz deyip o gün de teslim edilmiyor. Ürünü şubeden almamız bekleniyor.

Bir de anlamadığım bir durum var. Adresi bulamayabilirsin, aramak çok mu zor? Bir ara kardeşim be! Bir ara! Zaten bulamadık dediğinde ben ya tarif ederim ya da dışarı çıkarım. Gelir alırım. 2 dakika be! 2 dakika! Kapının önüne gelme, yanından geç. Sonra adreste bulamadık, not bıraktık de. Not yok deyince de not uçmuştur derler… Birazcık gayet be! Kargo şubesi yakın olsa gidip alacağız. Ama saçma bir şekilde çok uzak bir yerde. Ayrıca ben gidip almak zorunda da değilim ki. Ürünü getirmek senin görevin kardeşim!

Bu durumu yaşadıktan sonra aklıma aşağıdaki video geldi. Kamusal Mizah kanalı ne güzelde duygularıma tercüman olmuş.

Aynı gün içerisinde H&M’i aradım ve durumu belirttim. Hatta beklerseniz şubeyi arayayacağım dediler. Bekledim, aradılar ama şube açmadı. Yaşanan durumdan dolayı üzgün olduklarını ve telafi amacıyla bir sonraki alışverişimize %15 indirim ve ücretsiz kargo kuponu düzenlediler. Ben siparişimi iptal edip indirim kuponuna kullandım ve başka bir adrese ürünü gönderdim. Sorun birazcık da olsa çözülmüş oldu.

Yurtiçi Kargo’yla ilgili bir dünya şikayet varken; firmalar hala nasıl bu firmayla çalışabiliyor anlamış değilim. Acaba ucuz çalıştıkları için mi diye düşünmüyor değilim. Sizinde böyle anılarınız eminim ki vardır. Yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak