İnternet

Yerli Arama Motorumuz Geliyoo.com Kullanıma Açıldı

Daha öncede duyurusu yapılan yerli arama motorumuz geliyoo.com kullanıma açıldı. Geliyoo.com’un 10 yılda hazırlandığı ve maliyetinin 10 milyon lira olduğu belirtiliyor. Arama sonuçlarını Google’dan alan Geliyoo.com’a gelin birlikte bakalım.

Bugün sosyal medyada gezinirken yerli arama motorumuzun yayın hayatına başladığının haberini gördüm. Çok meraklı ve heyecanlı bir şekilde haberi açtım. İsmiyle beraber bütün heyecanım ve merakım yok oldu. Geliyoo.com. Bu isim sizce de garip değil mi? Umarım daha sonradan değiştirirler.

Haberde yazan yazıya göre Geliyoo.com 10 yılda hazırlanmış. Ayrıca yerli arama motorunun maliyeti 10 milyon lira tutmuş. Maliyeti okuyunca ben de sizin gibi “yok artık lan” dedim. Merak edip yerli arama motorumuz Geliyoo.com’a giriş yaptım. Arama motoruna girdiğimde logo o kadar tanıdık geldi ki. İlk olarak internet tarayıcısı olan Internet Explorer‘a benzettim. Daha sonrasında sosyal medya üzerinde logonun Shutterstock üzerinden 20-30 liraya satın alındığına dair bir görsel gördüm. Zaten logoya baktığınız anda çakma olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir şeyler aratayım dedim, ama arama sonuçlarını Google’dan aldığını hemen anladım. Sanırım Google API ile verileri kendine çekiyor. 10 milyon lira ve 10 yıl. Geliyoo.com bu zamana ve bu paraya mal olmuş. Ne kadar ciddi olduklarını siz düşünün.

Şu çapta bir siteyi kurmak en fazla 400-500 lira kadar tutar. Ayrıca hazırlanması da en fazla 2 saatinizi alır. Ama yapılan açıklamaya göre Geliyoo.com’u kurmak 10 yıllarını almış ve maliyeti 10 milyon lira tutmuş. Yemeyin bizi, lütfen yemeğin bizi. Milli duyguları sömümerek bu işi yapmayın.

İnternette biraz daha gezindikten sonra Geliyoo.com’a gönderme yapan başka arama motorları gördüm. En çok hoşuma giden Gidiyoo.com oldu. Arama motorunun altında “Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?” ibaresi yer alıyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 10 milyon lira denilen para nereye gitti?

 

 

Bir Yorum Bırak