İnternet

Yasaklı Sitelere Giriş Yapmanın En Kolay Yolu

Erişim kısıtlaması getirilen veya tamamıyla yasaklanmış sitelere nasıl kolaylıkla giriş yapabiliriz? Bu sorunun cevabına yazı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizde sosyal medyaya birçok defa erişim kısıtlaması getirildi. Hatta bu durum o kadar abartıldı ki… Ülkemizde olanları medyadan öğrenmek yerine internet kısıtlamalarıyla öğrenir hale geldik. Medya, ya bu konuda haber yapmaya yeltenmiyor ya da durumu hafif göstererek (yalan haber yaparak) insanları kandırmaya çalışıyor.

Engellemelerle birlikte çözümü DNS servislerinde bulduk. Ama bir süre sonra DNS servisleri de yasaklandı. Daha sonrasında engellerle baş etmenin tek çözümü olan VPN servislerine başvurduk. Ama bu servislerin birçoğu da engellendi. Kullanıcılar da çalışan VPN servisleri aramaya başladılar. Hatta bazı VPN firmaları Türk kullanıcılar için kampanyalar bile yaptı.

Bu yazımda; çeşitli VPN uygulamalar indirip uğraşmak yerine, tek seferde bütün engellerden kurtulmanızı sağlayacak bir öneride bulunacağım.

Bu yazımı okuyan okurların birçoğu internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyordur. Chrome için VPN servisi olarak ZenMate mevcut. Ancak, bu eklentiyi kurmanız için bir süre harcamanız gerekiyor. Daha sonrasında üyelik gibi, reklam gibi saçma sapan şeylerle karşımıza çıkıyor. Gerçekten çok can sıkıcı duruma geliyor.

Peki, çözüm nedir?

Geçtiğimiz aylarda internet tarayıcısı Opera, yeni güncellemeleriyle birlikte kullanıcıların göz odağı haline geldi. Gelen güncellemeyle birlikte Opera, hem kendi reklam engelleyicisine hem de kendi VPN servisine sahip oldu. Yani, VPN için başka şeyler indirmenize gerek kalmıyor. İstediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz; tamamen ücretsiz.

Opera’yı buradan indirebilirsiniz.

Opera’yı indirdikten sonra tek yapmanız gereken şey “Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne gelip VPN‘i aktif hale getirmek.

İşte bu kadar kolay. Sonrasında isterseniz VPN’i kapatır, isterseniz de açarsınız. Kullanımı hem ücretsiz hem de çok kolay.

Facebook ve Instagram hesabıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak