İnternet

Yasaklı Sitelere Giriş Yapmanın En Kolay Yolu

Harici bir VPN servisi kurmadan yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz! Hem de çok hızlı ve ücretsiz bir yolla!

Son yıllarda ülkemizde sosyal medyaya birçok defa erişim kısıtlaması getirildi. Hatta bu durum o kadar abartıldı ki… Ülkemizde olanları medyadan öğrenmek yerine internet kısıtlamalarıyla öğrenir hale geldik. Medya, ya bu konuda haber yapmaya yeltenmiyor ya da durumu hafif göstererek (yalan haber yaparak) insanları kandırmaya çalışıyor.

Engellemelerle birlikte çözümü DNS servislerinde bulduk. Ama bir süre sonra DNS servisleri de yasaklandı. Daha sonrasında engellerle baş etmenin tek çözümü olan VPN servislerine başvurduk. Ama bu servislerin birçoğu da engellendi. Kullanıcılar da çalışan VPN servisleri aramaya başladılar. Hatta bazı VPN firmaları Türk kullanıcılar için kampanyalar bile yaptı.

Bu yazımda; çeşitli VPN uygulamalar indirip uğraşmak yerine, tek seferde bütün engellerden kurtulmanızı sağlayacak bir öneride bulunacağım.

Bu yazımı okuyan okurların birçoğu internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyordur. Chrome için VPN servisi olarak ZenMate mevcut. Ancak, bu eklentiyi kurmanız için bir süre harcamanız gerekiyor. Daha sonrasında üyelik gibi, reklam gibi saçma sapan şeylerle karşımıza çıkıyor. Gerçekten çok can sıkıcı duruma geliyor.

Peki, çözüm nedir?

Geçtiğimiz aylarda internet tarayıcısı Opera, yeni güncellemeleriyle birlikte kullanıcıların göz odağı haline geldi. Gelen güncellemeyle birlikte Opera, hem kendi reklam engelleyicisine hem de kendi VPN servisine sahip oldu.

Yukarda belirttiğim üzere Opera bir internet tarayıcısı. Dolayısıyla bilgisayarına sadece Opera kurarak VPN kurmadan yasaklı sitelere giriş imkanı sağlamış oluyorsunuz. Hem de tamamıyla ücretsiz. Evet, ücretsiz VPN servisleri de mevcut. Ama onlar da çok fazla reklam içeriyor. Sürekli karşınıza reklamlar çıkıyor, dolayısıyla bağlantı kurmak bir hayli sinir bozucu bir hale geliyor.

Opera’yı buradan indirebilirsiniz.

Opera’yı indirdikten sonra tek yapmanız gereken şey “Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne gelip VPN‘i aktif hale getirmek.

Yasaklı Sitelere Girmenin Yolu

İşte bu kadar kolay. Sonrasında isterseniz VPN’i kapatır, isterseniz de açarsınız. Kullanımı hem ücretsiz hem de çok kolay.

Bir Yorum Bırak