Wordpress

WordPress’in Yeni Düzenleme Eklentisi: Gutenberg

WordPress’in yeni düzenleme yazı düzenleme eklentisi Gutenberg bugün itibariyle tüm WordPress kullanıcıları için yayınlandı. Ben de sizin için küçük bir inceleme yazısı yazmak istedim.

Bugün blogumu kontrol edip, küçük bir yazı hazırlamak istedim. WordPress’in başlangıç ekranında büyük bir duyuru çıktı.   Duyuruda “WordPress’in yeni düzenleme eklentisi Gutenberg’i hemen deneyin” yazıyordu. Merak edip denemek istedim.

Gutenberg isimli eklenti birçok yönden hem okura hem de yazara büyük avantajlar sağlıyor. Yazar için yazının daha hızlı hazırlanmasına olanak sağlıyor. Okur için ise göze daha çok hitap eden bir yazı olmuş oluyor.

Bildiğiniz üzere WordPress’te yazı yazarken metin kısmının üst alanında bir editör alanı bulunuyor. Bu alanda yazılarımızı biçimlendirebiliyor ve yazı içerisine bazı eklemeler yapabiliyoruz. Metin editörünü kullanarak yazılarımızı düzenlemek zaman alabiliyor. Gutenberg de bu noktada devreye giriyor.

Gutenberg, blok sistemiyle çalışıyor. Her bir bloğa yazılar, görseller, videolar ekleyebiliyoruz. Bu bloglara görseller, yazılar veya videolar eklemek için blokta yer alan bir butona tıklamamız yeterli. Ardından çıkan ekranda bloğa eklemek istediğimiz içerik türünü seçiyoruz. Seçtiğimiz içerik türüne göre de ekranın sağ tarafında ayar kısmı açılıyor. Buradan istediğimiz ayarı yapabiliyoruz. Gayet kolay ve kullanımı hoş bir sistem.

Gutenberg isimli yeni düzenleme eklentisinin demosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak