İnternet Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Açılır?

Bu yazımda “Web Sitesi Nasıl Açılır?” sorusunun cevabını kısa bir yazıyla anlatmaya çalışacağım. Detaylar için yazıyı okumaya devam edin.

Bu devirde, özellikle bu devirde herkesin web sitesi nasıl alınır, web sitesi nasıl açılır sorularının cevaplarını çok iyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta herkesin en azından bir kişisel blogunun olmasını savunuyorum. Değerleri gün geçtikçe artan kişisel bloglar, iş hayatınızda bile büyük farklılıklar yaratabilir. O yüzden konuyu uzatmadan web sitesi açmanın aşamalarına geçelim.

Alan Adı (Domain) Belirlenmesi

Web sitesi açmanın ilk adımı alan adını yani web sitenizin adını belirlemektir. Web sitenizin adı en önemli nokta. Web sitenizin adını istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ama yapacağınız işle ilgili olması ve akılda kalıcı bir şey olması oldukça önemli. Ya da isterseniz kendi isminizle açabilirsiniz. Ancak belirlediğiniz web adresinizin adının daha önce satın alınmış olmaması gerekiyor.  Satın alınmış ise de; satın alan kişiyle görüşerek sorunu çözüme kavuşturma şansınız bulunuyor. İnternette alan adı satışı yapan birçok firma bulunuyor. Öneri isterseniz de; turhost.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Web sitenizin adını belirlediniz ve belirlediğiniz isim boş gözüküyor. Satın almak istediğiniz alan adını (domain) com, net ve org gibi daha birçok uzantıyla birlikte satış yapan firmalar üzerinden satın alabilirsiniz. Örneğin; alanadiniz.com veya alanadiniz.net gibi. Alan adlarının fiyatları uzantısına göre yıllık bazlı olarak 5 dolardan başlıyor.

Web Sitenizin Dosyalarının Depolandığı Alan (Hosting)

Web sitenizin alan adını belirlediniz, alan adı işi tamamdır. Ama işlem henüz bitmedi. Web sitenizin dosyalarının depolandığı bir alana ihtiyacınız bulunuyor. Bunun için “hosting” satın almanız gerekiyor. Hosting paketlerini depolama alanı, trafik ve e-posta hesabı sayısı gibi birçok seçeneğe göre seçebilirsiniz.  Tabi sınırlar artınca fiyatların da arttığını da söylemem gerekiyor. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız ve öğrenme aşamasındaysanız en düşük paketi satın almanızı öneriyorum.

Paketinizi seçtiniz, isterseniz aylık, isterseniz de yıllık olarak kiralayabilirsiniz. Satış yapan firmaların büyük çoğunluğu yıllık bazlı alımlarda alan adı (domain) ücretini ortadan kaldırıyor. Yani hosting paketini satın alan müşterilere alan adı ücretsiz oluyor. Ama dediğim gibi; bunu her firma yapmıyor. O yüzden firmaların sunduğu fırsatları ve verdiği destekleri araştırarak iyi seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca, eğer isterseniz de forumlardan veya facebook gruplarından firma önerisi alabilirsiniz. Bu konuda deneyim yaşamış insanlara sorarak fikirlerini edinebilirsiniz.

Web Sitesi Kurulumu

Alan adınızı (domain) ve hosting paketinizi satın aldınız. En azından şimdilik her şey hazır. Ama her şey bitti mi? Tabii ki hayır. Daha yeni başlıyoruz.

Şimdi ise yapmanız gereken şey web sitenizi kurmak olacak. Web siteniz için dünya üzerinde kullanılan içerik yönetme sistemlerinden bir tanesini seçmekle başlayabilirsiniz. WordPress, Joomla gibi popüler içerik yönetim sistemlerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Kişisel blog veya buna benzer bir sistem kurmak istiyorsanız; WordPress’i kullanabilirsiniz. WordPress, dünyada kullanılan en popüler içerik yönetim sistemidir.

WordPress Kurulumu

Web sitenizi satın aldığınız firmanın paneli üzerinden web sitenize WordPress kurmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız; internet üzerinden “WordPress nasıl kurulur?” isimli videoları izleyebilirsiniz. Ya da hosting firmanızın panelini biraz karıştırarak otomatik ve kolay bir şekilde WordPress kurabilirsiniz.

WordPress kurulumu yaptıktan sonra siteniz kullanımı hazır bir hale geliyor ve ilk şeklini almış oluyor. Şimdi bundan sonrası WordPress içerik yönetim paneli kullanımı ve sitenizin ayarlarına geldi. WordPress içerik yönetim paneli Türkçe dil destekli. Bu nedenden dolayı paneli tamamıyla öğrenmek en fazla 1-2 gününüzü alacaktır. Bu 1-2 içerisinde WordPress panelini tanıdıkça ne kadar kolay olduğunu rahatlıkla anlayabileceksiniz.

Web Site Tasarımı

Son aşamalardan birisi web sitenizi tasarlamaktır. WordPress’in hazır temalarından edinebilirsiniz. İnternet üzerinde WordPress için hazırlanan temalara göz atabilirsiniz. Hatta isterseniz; En İyi 10 WordPress Kişisel Blog Teması yazıma göz atarak temaların bir kısmını inceleyebilirsiniz.

İnternette aradığınız ücretsiz temalar hoşunuza gitmedi mi? Ücretsiz temalar yerine hazırlanmış ücretsiz temalara göz gezdirebilirsiniz. Bunun için  themeforest.com üzerinden ücretli temalara göz atabilirsiniz.

Ücretli temalarda tam olarak istediğiniz gibi değilse; kendi temanızı tasarlatabilirsiniz. Ancak, şunu unutmayın ki kendi temanızı tasarlatmak oldukça tuzlu bir işlem. Büyük paralar harcamanız gerekebilir. O yüzden öncelikle hazır temalardan başlamanız sizin için daha iyisi olacaktır.

Web Sitenizin Logosu

Web siteniz için elbette bir logoya ihtiyacınız bulunuyor. Kendiniz bu tür bir şey yapamıyorsanız çevrenizden veya bu işi ücretli yapan insanlardan yardım alabilirsiniz.

SON Adım

Web sitenizi açtınız, kurulumunu yaptınız, WordPress kurdunuz ve ayarlarını bitirdiniz. Eklentilerini yüklediniz, WordPress için yeterli bilgiye sahip oldunuz ve temanızı kurdunuz. Şimdi sıradaki son işleminiz sitenize yazmak istediklerini girmek.

Aslında web sitesinizi açtıktan sonra daha yapmanız gereken bir sürü işlem var. Ama bu yazıda amacım; ana hatlarıyla sizlere yardım etmek, bir web sitesi nasıl açılır kısaca anlatmak.

Sorularınız ve eklemek istedikleriniz için aşağıya yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

Bir Yorum Bırak