Eleştiri İnternet

Türkiye’deki Adil Kullanım Kotası Saçmalığı

Türkiye'de Adil Kullanım Kotası Saçmalığı

Ülkemizde yıllardır bize eziyet çektiren, paramızla kazınaklandığımız, adında bile adillik olmayan bir sistem; Adil Kullanım Kotası (AKK). Sadece bizim ülkemizde bulunan “Adil Kullanım Kotası” saçmalığıyla ilgili görüşlerimi belirtmek ve sizlerin de bu konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenmek için bu yazıyı yazma kararı aldım.

Yıllardır kotasız olarak satın aldığımız internet paketleri bizlere daha sonradan “Adil Kullanım Kotası” isimli saçmalıkla kandırılıyoruz. Sadece bununla kalmıyorlar. Faturalarda bir dünya vergi ve ekstra ücretler kitliyorlar. Ekstra ücretlere artık alıştık. Ama AKK saçmalığına alışmak istemiyoruz ve asla istemeyeceğiz.

Dünya’nın en yavaş ve en pahalı internetini kullanıyoruz. Sadece 50 Mgbt, 200 GB‘lık bir internet paketi için en az 110 lira ödememiz isteniyor. Bu tutar bir insanın maaşının neredeyse %10’u kadar. 

Günümüzde her şey dijital olarak sunuluyor. Oyunlar, filmler, müzikler ve daha nicesi. Bu içeriklere daha hızlı erişmek için hızlı bir internet paketi tercih ediyoruz. Ama AKK denen saçmalıktan dolayı bu durumunuz kısıtlanıyor. Bir süre sonra hızımız 3 Mgbt‘e düşürülüyor ve ay sonuna kadar bu hızla devam ediyoruz.

Türkiye'de Adil Kullanım Kotası Saçmalığı

Artık AKK haberleri, Half-Life 3 haberleri kadar heyecanlı olmaya başladı. AKK için her gün farklı bir haber duyuyoruz. “AKK kalkabilir, AKK hızı yükseltilecek, AKK kotası yükseltilecek” gibi birçok haber görüyoruz. Bu haberleri görünce heyecandan havalara uçuyoruz. Artık buralara kadar geldik. Son olarak da gündemde kota yükselecek haberleri geziyor.

Firmalar AKK’nin yoğunluğu düşürmek amacıyla oluşturulduğunu söylüyor. Ben buna inanmıyorum. Bu insan soyan firmalar televizyon paketleri için AKK kotasını devredışı bırakıyorlar. Ee hani yoğunluktu? Nerede bu yoğunluk? Tamamıyla palavra.

En son olarak BTK’ya AKK için yapılabilecek güzel bir proje sunuldu. Projede AKK’nin günlük olarak uygunlanması ve bu sayede bahanesi üretilen yoğunluğun azaltılabileceği söylendi. Ama BTK bunu reddetti ve HD video izlemek için dolmasını beklememiz gerektiğini ve öyle izlememizi söyledi. Bu açıklama için ne denilebilir, bilmiyorum. AKK için çalışma yaptıklarını duymak sevindirici, ama bu açıklamayı yapmaları bizleri çok üzdü.

Bakalım ilerleyen günlerde AKK için daha neler duyacağız? Sizlerde AKK için görüşleri yorum olarak yazmayı unutmayın.

Bir Yorum Bırak