İnternet

Türk Telekom Nasıl Bir AKK Uygulaması Kullanacak?

1 Mayıs itibariyle AKK uygulaması değişime uğradı. Bazı internet sağlayıcı firmalar bu sistemi kaldırıp kotalı sistem getirdi. Peki, Türk Telekom firması nasıl bir AKK uygulaması izleyecek?

BTK yaptığı düzenlemeyle Mayıs ayından itibaren 02:00 ile 08:00 arasında AKK uygulaması uygulanmayacağı ve 2018 Aralık itibaren de bu sistemin tamamıyla kaldırılacağı açıklamıştı. Bazı firmalar AKK’yi direkt kaldırma kararı aldı. Bunun ardından da yeni paketler sundular ve AKK uygulamasından daha can sıkıcı bir sistem getirdiler. Yeni sistemle birlikte kotalı internet paketleri biz kullanıcılara sunuldu ve kota aşım ücretinin de 1 veya 2 Türk lirası olacağı ve isteyenlerin de kota satın alabileceklerini belirttiler.

Para delisi Turkcell Superonline ve diğer firmalar gibi Turk Telekom‘un da aynı sistemi kullanacağını düşündüm ve web siteleri üzerinden biraz araştırma yaptım. Ama TT firması bu yeni sistemle ilgili bir duyuru yapmamıştı, dolayısıyla BTK’nın getirdiği yeni düzenlemeye uyduğu gözüküyordu. Ben de dayanamadım ve bu yeni sistemi kendilerin de kullanıp, kullanmayağını öğrenmek için onları aradım.

Turk Telekom firmasına yaptığım aramayla durumu dile getirdim ve nasıl bir AKK uygulaması getireceklerini sordum. Bana yanıt veren müşteri temsilcisi Türk Telekom firmasının kotalı sistemden yana olmadığını ve bu sistemin daha dezavantajlı olduğunu belirtti. Bilgi vermeye devam eden müşteri temsilcisi firmalarının BTK tarafından yapılan düzenlemeye göre hareket edeceklerini de ayrıca söyledi.

Kısaca tekrar açıklayayım; Türk Telekom firması 02:00 ve 08:00 arasında AKK uygulamasını devredışı bırakacak ve diğer saatler arasında AKK uygulaması devam edecek. Ayrıca AKK’yi aşan kullanıcıların hızları kademeli olarak düşürülecek.

Açıkcası en uyuz olduğumuz firmanın kullanıcı dostu bir sisteme geçmesi beni çok etti. Aslında bu onların yararına güzel bir hamle olarak da gözüküyor. Ben T. Superonline kullanıcısı olsam ve Türk Telekom’da normal düzenlemenin uygulandığı görseydim; hemen geçiş yapardım. İnternet kullanımızı daha kanser bir hale getirmediğin için teşekkürler Türk Telekom.

Bir Yorum Bırak