Günlük Wordpress

Sonunda Sorunu Çözdüm

1 aydır çözmeye çalıştığım sorunu sonunda düzeltebildim. Çok mutluyum. Sonunda düzelttim. Sorunun sebebi de bir hayli komik.

Daha önce size “Kişisel Blog’um 3 Yaşında!” isimli yazımda SSL ile ilgili yaşadığım sorunlardan azcık da olsa bahsetmiştim. O günden itibaren hayatım adeta cehenneme döndü. O gün de demiştim aslında, ” Bu yazıyı hazırlamadan önce “bugün yazmasam mı” diye düşündüm.” diye belirtmiştim. Ah, ah ah…

Önceki yazımı okumayan değerli insanlar için yaşadığım sorunu tekrar açıklayayım. Daha önceki yazıyı okuyanlar direkt bundan sonraki paragrafa geçebilirler. Web sitem http uzantısına sahipti, ben de SSL alarak bunu https ile değiştirmek istedim. Çünkü arama motorları SSL’e sahip sitelere daha çok değer veriyorlar. O gün hem sitemi yeniledim hem de SSL aldım. SSL aldıktan sonra sitemin arama sonuçlarında çok büyük değişiklikler oldu. Google’da sitemi arattığınızda açıklama kısmı öyle bir saçmalıyordu ki… Normalde SEO açıklaması yazacakken direkt olarak sol siderbar’daki kısmı çekiyordu.

Bu sorunu çözmek için 1 ay kadar uğraştım. Yok arkadaş, bir türlü bulamıyorum. Düzeltilmiyor; SEO ayarlarım doğru, sitemap.xml ve robots.txt ayarları doğru. Ortada çözülebilecek bir şey yok ki çözelim. Durumu Facebook gruplarında anlattım. Sağ olsun ordan birisi yardım etmek istedi. Ama o da sorunu bulamadı. 1 ay boyunca, abartmıyorum 1 boyunca düzeltmek için kendimi yedim bitirdim. En son pes eder gibi oldum, kendi kendime “bu durum bu haftasonuna kadar düzelmezse yeni bir blog açıp oradan yayın yapacağım” dedim. Bakın o derecede delirdim. Ee ağbi delirmeyip ne yapayım? Uğraşıyorum, emek veriyorum. Ortaya saçma sapan sonuçlar çıkıyor. Yerler öyle işi.

Sonra kafam bir şey dank etti ve konu orada patladı. Şimdi, ben sidebar kısmına e-mail hesabımı yazmıştım ve bilin bakalım bu e-mail adresi nasıl bitiyor? Doğru bildiniz, oarslan.com şeklinde. Google’da da oarslan veya oarslan.com şeklinde arama yaptığında doğal olarak sidebar kısmını gösteriyor. O sidebar‘ı kaldırdım ve index bekledim. Riske atmamak için de site açıklamasına Oarslan.com eklemesi yaptım. Sonra bir baktım ki düzelmiş.

Valla kapacaktım siteyi haa! Delirtme beni Google! Bak hisselerini düşürürüm. (Google botları siz sakın yanlış anlamayın. Böyle güzel güzel index yapmaya devam.)

Bir Yorum Bırak