Eleştiri Sosyal Sorumluluk Yaşam

Sokak Hayvanlarına Neden Eziyet Ediyoruz?

Uzun zamandır bu konu hakkında bir şeyler yazmak istiyordum. Bir şekilde içimdekileri dökmek… Kendi kişisel blogumu açtığımda yazmam gereken ilk yazılardan birisinin bu konu olduğuna karar verdim.

Barınakları gördükten sonra…

Üniversiteden dolayı İzmir’e taşındığımdam beridir sokak hayvanlarıyla çok yakından ingilenmeye başladım. İzmir’e taşınır taşınmaz hemen bir kedi sahiplendim. Bu sayede barınakların ve hayvanların yaşadıkları zorlukları görme fırsatına eriştim.

İlk kedimi sahiplenmemi sağlayan çok nazik bir hanımefendi vardı. Bizi kediyi sahiplenmemiz için küçük barınağa aldı. İçeri girdiğimde durumun ne kadar acı olduğunu gördüm.

Hayvanlara Neden Eziyet Ediyoruz?

Kafesteki kediler ve köpekler bağırmaya başladılar. Bazıları korkudan bağırıyordu, bazıları ise yardım çağrıları için bağırıyordu. Barınaktaki hayvanların geneli yaralıydı. Tahmin edin kimin tarafından? Biz vahşi insanlar tarafından…

Bazı hayvanların patileri ve kuyrukları yoktu. Bazı hayvanların gözleri bir şekilde zarar görmüş ve kör olmuşlar. Bazılarının yüzlerinde çok kötü yaralar vardı.

Bir kedinin 3 kere ameliyat olması…

Sahiplendiğim kedi de çok fazla zarar görmüştü. Daha önce 3 kere ameliyat olmuş. Bir insan bile bu kadar fazla ameliyata dayanamayabilir. Gerçekten çok zorlu zamanlar geçirmiş. Bu konuyu daha sonra başka bir yazıyla uzun uzun aktaracağım.

Sayısı çok fazla hayvanı sahiplendim ve sahiplendirdim. Geneli zarar görmüş hayvanlardı. Bu hayvanların hepsi de bizler yüzünden zarar gören hayvanlar oldu.

Neden?

Doğalarını parçaladığımız bu hayvanlara karşı hep vahşi bir haldeyiz. Onlar bizim ne canımızı istiyorlar, ne de herhangi bir şeyimizi.

Sokaklarda hiçbir şey yapmadıkları halde eziyet edilen o kadar çok hayvan var ki… Zaten ne yapabilirler ki? Hiçbir şey! 

Bazı vahşi insanlar hayvanlara işkence yapıp internete bu görüntüleri atıyorlar. Bunu hayvanlara yapan emin olun bizlere de yapar. Hiç kimseye zarara olmayan bir hayvana eziyet eden bir insan, bizlere neler yapabilir diye düşünmek istemiyorum.

Hayvanlara Neden Eziyet Ediyoruz?

Hayvanların bacaklarına, kuyruklarına ip bağlayan insanlar da çoğunlukta. Birçok hayvan bu durumdan dolayı ya sakat kalıyor, ya da kuyruğundan oluyor. Bu canlara bunları yapan insanları uyaralım.

Biraz araştırma yaparsak; hayvanlara ne tür zararlar verdiğimizi görebiliriz. Ne kadar taş kalpli olsak da içimizin biraz acıyacağına eminim. Burası onların dünyası. Misafir olarak geldiğimiz dünyalarını rezil etmeyelim.

10-15 yıl ömürleri olan hayvanlar sokaklarda 1-2 yıl yaşayabiliyorlar. Ya eziliyorlar, ya işkence görüyorlar ya da açlıktan ölüyorlar. Ama elimizden geleni ardımıza koyarsak bu durumlar en aza inebilir.

Hayvanlara zarar verdiğimiz daha bir o kadar durum var ki. Keşke içimizdeki vahşi insanlar bu dünyadan yok olsa ya da bir şekilde zarar verdikleri bu hayvanların durumlarına girseler.

Farkındalık yaratalım.

Hastalıklıdır, dokunma.

Bir gün sokakta geziniyordum. Sokakta bir köpek gördüm. Yanına gittim, birazcık okşadım. Mahçup bir şekilde başını kaldırdı bana baktı. Çok üzgündü. Yanımdan geçen bir kadın, köpeği sevdiğimi gördü. İlk tepkisi  şu oldu: “Onlarda hastalık, mikrop vardır. Yaklaşma onlara” dedi. Hastalıklı olan tek varlıklar bizleriz. Hayvanlar değil! Onlar bizlerden bile temizler. O kirli tüylerinin altında tertemiz bir kalpleri var. Bizimkiler gibi kin ve nefret dolu kalpleri yok.

Hayvanlara Neden Eziyet Ediyoruz?

Evde hayvan beslemeyen insanların tabii ki bahaneleri mevcut. Gerçekten rahatsız olan insanlara karşı bir lafım yok. Ama saçma sapan bir şekilde bahaneler üretmemize gerek yok. Beslemek istememiyorsak; beslemeyelim.. Ama sokaktaki hayvanlara da zarar vermeyelim! Sokaklardaki yaşamları zaten oldukça zor. Bir de biz daha fazla zorlaştırmayalım.

Kist oluşur.

Hayvan beslemeyen insanların ilk bahanesi “kist oluşur” oluyor. Ben bu durumu çok araştırdım. Hayvanların iç-dış parazit aşılarını yaptırdığımız taktirde herhangi bir şey oluşmuyor. Hatta çevremde yıllardır hayvan besleyip bu aşıları yaptırmayan insanlar bile var ve gayet sağlıklı insanlar. Çok uzun tüylü bir kedim vardı. Onunla beraber uyur, onunla birlikte yemek yerdik. Yuttuğum tüyün haddi hesabı yoktur. Ama gayet sağlıklıyım. Yani bunlar tamamıyla toplumun uydurduğu saçmalıklar.

Neler yapabiliriz?

Eğer bir hayvanı bazı nedenlerden dolayı evde besleyemiyorsak; dışarda da onlar için bir şeyler yapabiliriz. Sokak hayvanları için gerçekten çok uygun fiyatlara mamalar bulunuyor. Her hayvan mağazasında bulabileceğimiz mamalar. Hatta bir aralar Kipa gibi mağazalarda hayvanlar için mamalar bulunuyordu. 1 ile 1.5 lira fiyat aralığında olan bu mamaları satın alarak hayvanlara destek olabiliyorduk. Bu mamalardan da alabiliriz.

Mamalarla beraber bir hayvanın yanına gittiğinde ne kadar aç olduğunu tepkilerinden anlayabiliriz. Ayrıca bu sıcak yaz günlerinde kapımızın önüne bir tapak su koyabiliriz. Bunlar yapılabilecek şeylerden bazıları.

Onlar İçin Bir Kapak Yemek, Bir Kap Su

Sokaklarda hayvanlara zarar veren insanları uyarabiliriz. Hatta polis bile çağırabiliriz. Yaralanmış hayvanları veterinerlere götürebiliriz. Belediyeyi arayarak hayvanı rapor edebiliriz. Yapılabilecek onca şey var ki.

Hayvan barınaklarını ziyaret ederek onlara mama bağışı yapabiliriz. Barınakların bu tür yardımlara çok ihtiyaçları var. Barınakların onarılmasına bile yardım edebiliriz. Bir barınağa gittiğimizde hayvanların nasıl sevgiye, yardıma ihtiyacı olduğunu çok kolay görebiliriz.

Daha yapabileceğimiz çok şeyler var. Bu gönderinin altına sizler de yorum yaparak  yapılabilecekleri sıralayabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı paylaşarak biraz olsun haykırışımı duyurabilirsiniz.

Onların yardımımıza ihtiyaçları var.

Bir Yorum Bırak