Eleştiri Sosyal Sorumluluk Yaşam

Sokak Hayvanlarına Karşı Hissedilen Anlamsız Nefret

Sokak Hayvanlarına Karşı Hissedilen Anlamsız Nefret

Vahşi insanların sokak hayvanlarına karşı hissettiği nefreti hiçbir zaman anlamamışımdır. Bir insan kendisine hiçbir zararı olmayan, sadece birazcık sevgiyle tüm dostluğunu bizimle paylaşan bir hayvana karşı nasıl nefret duyabilir?

Sosyal medya olmadan önce hayvanlara karşı bu tür hisleri paylaşan insanların çok az sayıda olduğunu düşünürdüm. Ama gel gelelim ki; sosyal medya gittikçe popüler bir hale gelmeye başladı. Bu sayede çok vahşi insanın varolduğu gördüm.

Aslında kişisel blogumda insanları üzebilecek yazılar yazmayı pek tercih etmiyorum. Ama bu tür görüntüleri görünce çok geriliyorum ve bir şekilde bunları dökmek istiyorum. Kişisel blogumda tam bu yerde devreye giriyor.

Facebook üzerinde sokak hayvanlarıyla ilgili birkaç gruba katıldım. Gruplar genel anlamıyla sahiplendirme ve hayvanların komik görüntüleri üzerinden gidiyor. Ancak, gruptaki herkes hayvansever olduğu için hayvanlara kötü davranan, onlara işkence eden insanları ve bunlara maruz kalan hayvanları da paylaşıyorlar. Bu sayede insanlar o insanları engelleyebiliyor ve hayvanları o işkenlerden koruyabiliyor. Grupta gezinirken gördüğüm bir gönderi beni derinden etkiledi ve bu yazıyı yazmamı daha çok tetikledi.

Gönderide bir ülkede hayvana işkence edilmiş ve tüyleri tamamıyla kazınmış. Hayvana işkence ederek etinin daha yumuşak olmasını sağlamaya çalışmışlar. Gönderinin resmini paylaşmak istemiyorum. Yazarken bile içim ürperdi.

Dünyada bundan daha fazla vahşileşmiş insanlar var. Ne yazık ki gittikçe de çoğalıyorlar. Benim anlamadığım durum şu: Nasıl yapabiliyorlar? Bir hayvana veya herhangi bir canlıya nasıl işkence edebiliyorlar? Hayvanların gözünün içine bakarak nasıl yapabiliyorlar? Haykırışları duymalarına rağmen… Ben uyuyan sokak hayvanlarını rahatsız etmemek için veya benden korkmamaları için sessiz yürümeye çalışıyorum. Bazen yemeklerini yerken onların rahat olabileceği uzaklıkta hareket ediyorum. Sırf korkmasınlar, rahat yaşasınlar diye. Yatağımda bir kedi uyuduğunda onun rahatı bozulmasın diye yerde yatıyorum. Küçük bir miyavlamada veya havlamada bile içim giderken bu insanlar bunları nasıl yapabiliyor? Bu insanların duyguları nerede?

Artık çocuklar bile hayvanlara zarar verebiliyor. Ne yazık ki artık böyle durumlara da şahit oluyoruz. Keşke olmasak. Keşke hiç kötü haber almasak. Herkes iyi davransa. Bir sokak hayvanı yanına yaklaştığında onu sevse, ona bağırmasa veya vurmasa. Sokak hayvanları korkusundan bizden kaçmasa. Çöplerde değilde, en azından insanların bahçelerinde veya kapılarında dursalar. Daha çok keşke var, ne yazık ki.

Sokak hayvanları için birçok yazı yazdım. Aşağıdaki kırmızı yazılara tıklayarak; bu konudaki diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.

Sokak Hayvanlarına Neden Eziyet Ediyoruz?

3 Ameliyat Birden Geçiren Küçük Kedicik

Yürüyerek Hayvanlara Yardım Etmemizi Sağlayan Uygulama: ResQwalk

Sadece 1 Lira ile Sokak Hayvanlarını Besleyebiliriz

Birazcık Sevgiden Sonra Beni Her Şeyden Koruyan Sokak Köpeği

Bir Yorum Bırak