Günlük Yaşam

“Saat Kaç?”

2 yıldır ülkece cevabını merak ettiğimiz bir soru; “saat kaç?” Harbiden, şu an saat kaç?

Geçen yıl sabit saat sistemine geçmiştik. Sabit saat sistemi diyorum, çünkü ne olduğunu hala bilmiyorum. Enerji tasarrufu için yapılan bir şeymiş galiba. Neyse, geçtik işte bir şeye.

Saat olayı sabitlendi; artık saatin ileri veya geri alınma durumu ortadan kaldırıldı. Tamam, saat olayı sabitlendi. Ama elektronik cihazlar otomatik olarak saati ayarıyaptı ve saati değiştirdi. İşte tüm olay burada başladı. Aslında başta kimse bunun farkına varmadı. Ama bir yerlere gittiğimizde durumu anlamaya başladık. O gün ülkede en çok aranan kelime “saat kaç” oldu. Bu bahsettiğim olay geçen yıl oldu. Hatırlıyorsunuzdur.

Bu yıl aynı durum yine başıma geldi. Geçen hafta sonu saatler otomatik olarak yine değişmiş. Arkadaşımı havaalanına bırakmak için evden çıktık. Ordan kahvaltı da yaparız diye biraz erken çıktık. Acele bir şekilde evden çıktık, kahvaltımızı yaptık. Saat 13:30’a kadar kahvaltı yaparız ve ordan da bankaya geçip işimizi hallederiz diye düşündük. Saat telefonumuzda 13:30 oldu ve bankaya doğru yürüdük. Bankaya vardığımızda kapı kapalıydı, kilitliydi. Güvenlikçi amca geldi, kapının neden kapalı olduğunu, saatin 13:30 olduğunu söyledim. Güvenlikçi amca bana saatin daha 12:30 olduğunu ve 1 saat sonra açılacağını belirtti. Orada hafif bi’ sarsıntı yaşadık. Güldük, sadece güldük.

Ben inanamadım, saat kaç diye başka insanlara sordum, ama benim saatim gerçekten yanlışmış. Bütün düzenimi bozdun be saat baba.

Bir Yorum Bırak