Oyun

Rekabet Kurulu’nun Teknoloji Marketlerine Verdiği Ceza

Rekabet Kurulu'nun Teknoloji Marketlerine Verdiği Ceza

Geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurulu, ARAL, Teknosa, Vatan Bilgisayar gibi daha birçok firmaya normalden çok yüksek fiyatlı ürün sattıkları için yüklü cezalar verdi. Sonunda istediğimiz, bir nebze olsun, gerçekleşti. Ama bu ceza yeterli mi? Fiyatları değiştirecekler mi?

16 yıldır teknolojik araçlar yardımıyla oyun oynuyorum. Bu zaman içerisinde aldığım PS4 ile ücretli oyunlar almaya başladım. Daha önceden korsan oyundan vazgeçmeyen birisi olarak legal yolla oyun almak beni bir hayli zorladı. PS4 oyunlarının yüksek fiyatlarını da koyarsak, durumun nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. Yeni çıkan bir oyuna 200-300 lira vermekten bahsediyorum. Spotçularda bu fiyat 30-40 lira civarı oynuyor.

Spotçulardan sonra kargo beklemekten bıktığım için Teknosa, veya Vatan Computer gibi teknoloji marketlerinden oyun alayım dedim. Ama fiyatlara bakınca şok oldum. Normalde piyasa üzerinde 120 lira bir oyun, teknoloji marketlerinde 250-300 liraya satılıyor. Neden olduğunu bir türlü anlayamadım. Hala da anlamıyorum.

Rekabet Kurulu, bu konu hakkında firmaları uyarmıştı. Sanırım firmalar bu uyarıyı umursamak istemedi. Ama sonunda cezalarını aldılar. Rekabet Kurulu, aralarında Teknosa, Vatan Bilgisayar, ARAL, hatta Kliksa gibi firmalara cezalar kesti.

Verilen cezaların bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

  • Aral Game – 863.538,50 TL
  • D&R – 2.307.544,54 TL
  • Gold Bilgisayar – 1.489.549,58 TL
  • Kliksa – 1.192.116,00 TL
  • Vatan Bilgisayar – 10.363.565,71 TL
  • Teknosa – 7.651.563,82 TL

En yüksek cezayı Vatan Computer almış. Sonrasında Teknosa geliyor. En düşük cezayı ise ARAL almış. Laf aramızda kalsın; bence en yüksek cezayı ARAL almalıydı. Bence sizler de böyle düşünüyorsunuz.

Tamam, cezalar kesildi. Yapılması gereken yapıldı. Ama akıllara şöyle bir soru geliyor: Bu cezalardan sonra bu firmalar fiyatları olması gereken düzeye çekecek mi? Ya da bu ceza tutarları yeterli mi? Çünkü verilen cezalar bu firmaların günlük geliri bile değil, diye düşünüyorum. Umarım fiyatları normal hale getirirler ve bizi süründürmekten, kazıklamaktan vazgeçerler.

Bir Yorum Bırak