Kültür Sanat

Olasılıksız Adam Fawer – Ne Okumalıyım?

Olasılıksız Adam Fawer - Ne Okumalıyım?

Bundan sonra Ne Okumalıyım? isimli programımda okuyup beğendiğim ve okumanızı tavsiye ettiğim kitapları sizler için derleyeceğim.

Programımın ilk konuğu Adam Fawer‘ın 18 dile çevrilmiş macera, bilim, felsefe ve entrikadan oluşan Olasılıksız isimli eseri.

Adam Fawer, ABD‘li bir roman yazarı ve toplamda 3 kitabı bulunuyor. Bunlar; Olasılıksız, Empati ve Oz. Adam Fawer daha ilk kitabında dikkatleri üzerine çekmiş ve toplam 18 dilde çevrilmiş. Bizim ülkemizde de oldukça sevilen bir yazar.

Kitabın Kısa Özeti:

David Caine isimli karakter üniversitede istatistik dersleri veren bir görevliydi ve olasılık hesaplamalarında gerçek bir dahiydi. Ama Caine’in kötü bir huyu vardı ve bu da kumardı. Kumar ile olasılığı birleştirerek asla kaybetmeyeceğini düşünüyordu.

Bir gün yine poker oynarken olasılık hesaplamaları yaptı, çok küçük bir olasılığı göze almayarak oyununu oynadı. Ama o göze almadığı çok küçük olasılık onun Rus mafyasına büyük bir borcu olmasını sağladı. Aynı gün içerisinde David Caine, beynindeki bir sorundan dolayı yere yığıldı ve derhal hastaneye kaldırıldı. Sürekli oluşan bu nöbetlerden dolayı artık üniversitedeki işini de yapamaz hale geldi.

Hastanedeki doktorlardan birisi onu tedavi edeceğini düşünen deneysel bir ilaç kullanmasını önerdi. Ama bu ilaç onu şizofreni yapabilirdi. Bu olasılık vardı. David, son çare bunu kabul etti. Ama bu ilaç onda şizofreni değil, başka bir etki yaratmıştı.

Kitabın Arka Kapağında Yazan Bazı Yazılar:

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok farklı bir anlamı olabilir mi?

Siz hiç Loto’dan büyük ikramiye kazandınız mı? Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizde daha şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsununuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz?

Benim Düşüncelerim:

Kitabı elimden aldığım ilk günde kitabı hiç bırakmak istemedim. İşlerimi aksatıp, sürekli kitaba devam etmek istedim. Oldukça sürükleyici bir kitap. Toplamda 494 sayfanın bu kadar çabuk bitmesine de çok üzüldüm. Kesinlikle okumalısınız. Kitabın kaç sayfa olduğunu unutacaksınız.

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Tarih Kitabı

Müptezeller Emrah Serbes – Ne Okumalıyım?

Dönüşüm Franz Kafka- Ne Okumalıyım?

Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk – Ne Okumalıyım?

Bir Yorum Bırak