SEO Wordpress

Neden Yoast SEO Geçtim?

Kişisel blogumda Yoast SEO kullanmaya karar verdim. 3 yıllık All in One SEO deneyiminden sonra ani bir şekilde Yoast’ı kullanmaya başladım. Peki, neden Yoast SEO’ya geçme kararı aldım? Yoast SEO’nun All in One SEO’ya göre avantajları neler? WordPress SEO için etkisi nedir?

Neden All in One SEO Kullanıyordum?

Kişisel blogumu 2016’da aktif hale getirmiştim. Taa o dönemden beridir All in One SEO eklentisini kullanıyorum. Açıkcası o dönemlerde WordPress SEO‘yla alakalı olarak çok bilgim yoktu. Yani doğal olarak ki All in One SEO’dan gayet memnundum. Çünkü o dönemler eklentiden beklediğim çok bir şey yoktu. Sadece yazının açıklaması ve anahtar kelimelerini düzenlemesi bana yetiyordu.

2016-2017 civarında iki eklentinin de indirme oranları birbirine çok yakındı. Hatta belki de All in One SEO daha fazla indirilmiş olabilir, hatırlamıyorum. Ben de All in One SEO’yu seçtim. Her yazının ayarlarını yaptıktan sonra da WordPress SEO için Yoast SEO‘yu denemeye üşendim.

Kişisel blogumu daha iyi bir hale getirmek için birkaç kişisel blogu takip ediyordum. Bloglar üzerinden SEO yazılarını okuyup bilgi edinmeye çalışıyordum. Taa o dönem Yoast SEO ve All in One SEO eklentileri karşılaştırıyordu. Kimi yazarlar “Yoast gereksiz” derken, kimi yazarlar da “karşim Yoast SEO kullan keyfine bak yav” diyordu. Ben yine All in One SEO kullanmaya karar verdim. Taa ki bugüne kadar… Artık Yoast SEO kullanıyorum.

Neden Yoast SEO?

Aslına bakarsanız iki eklentinin de ayarları ve özellikleri birbirine çok benziyor. Ancak, Yoast SEO’yu All in One SEO’dan ayıran çok etkili bir özelliği bulunuyor.

Yoast SEO’da yazı yazarken bir odak anahtar kelime belirliyorsunuz ve o odak anahtar kelimeye göre yazının SEO’ya uygunluğu kontrol ediyor. Yazı SEO’ya uygun değilse yapmanız gereken aşamaları sizin için sunuyor. Beni cezbeden nokta da burası oldu. Daha ne isteyebilirim ki?

SEO analizi isimli bölüm yazıya SEO puanı veriyor. Odak anahtar kelimesi tanımlayarak yazınızın SEO analizini yapıyor. Hatalı gördüğü yerleri nasıl düzeltebileceğinizi size söylüyor.

Eklentiyi neredeyse 1 haftadır kullanıyorum ve aradığım özelliğe sahip olduğunu yeni keşfediyorum. Şu anda indirme adetiyle All in One SEO’yu neredeyse ikiye katladığını da söylemek istiyorum. Uzun bir kullanış süresi içerisinde bana sağladığı faydaları sizler için ayrı bir yazıda derleyeceğim.

Bir Yorum Bırak