Kültür Sanat

Müptezeller Emrah Serbes – Ne Okumalıyım?

Ne Okumalıyım?” köşemizin yeni konuğu son zamanların en çok satan kitaplarından birisi olan Emrah Serbes‘in Müptezeller isimli eseri.

Müptezeller isimli eser Emrah Serbes’in son kitabı olarak lansa edildi. Çıkış yaptıktan kısa bir süre sonra da en çok satan eserler arasında yerini almayı başardı.

Emrah Serbes, 1981‘de Yalova’da dünyaya gelmiş çok ünlü bir yazar. Ayrıca senarist olan Emrah Serbes, Behzat Ç. dizisinin 10 bölümde bir senaristliğini yapmıştır. Bununla kalmayıp Behçat Ç. Seni Kalbime Gömdüm filmini de yazmıştır. Emrah Serbes’in toplam 8 kitabı bulunuyor. Bunlar sırasıyla; Her Temas İz Bırakır, Metaforla Saadet Olmaz, Son Harfiyat, Erken Kaybedenler, İnsanlığa Lanet, Hikayem Paramparça, Deli Duman ve Müptezeller.

Müptezeller’in Kısa Özeti

Müptezeller kitabında bir kişinin başından geçmiş gerçek hikayeler anlatılıyor. Kitapta hayata katlanamayan delikanlıların isyanları ve başından geçenler anlatılıyor. Çocukların haykırışları dile getiriliyor. Hayallerle yaşamak yerine gerçek hayatın acımasızlığı dile getiriliyor. Kitapta alkoliklerin, berduşların hayata karşı yaşadıkları mücadele dile getiriliyor.

Müptezeller Hakkında Düşüncelerim

Diğer kitapların aksine yazar-okuyucu arasındaki duvar kaldırılmış ve bu kitaba daha samimi bir hava katmış. Bu yüzden okurken daha rahat hissettim.

Bir kitabı okuduğum zaman kitapta olanların aklımda rahat bir şekilde canlanmasını isterim, her zaman. Müptezeller’i okurken bu duyguyu sık sık yaşadım. Sanki gerçekten yaşıyormuşum gibi hissettim.

Hayata dair gerçeklikleri dobra bir şekilde anlatan Emrah Serbes’in Müptezeller isimli kitabını okurken bir kere bile sıkılmadım. Hatta kitabın kısa olmasına çok üzüldüğümü bile söyleyebilirim. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Kitap okumayı sevmeyenlere bile okumayı sevdirebilecek bir kitap.

Bu arada Emrah Serbes’in Müptezeller ile keşfettiğimi de söylemek istiyorum. En yakın zamanda diğer kitaplarını da okuyacağım.

Kitabın Arka Kapağında Yazan Yazılar

“Üzülme baba,” dedim, “alt tarafı bir ev, alt tarafı beton parçası ya. Çalışır ederiz, yine alırız. Ben de çalışırım bundan sonra, söz, alırız bir ev daha.” “Ona üzülmüyorum ki ben,” dedi babam. “Her ay evin taksidini ödedik de ne oldu. Bak, uçup gitti elimizden balon gibi. Keşke seni ağlatmasaydık çocukken. Keşke sana o akülü arabayı alsaydık.”

Güzel olmak isteyen alkolikler, berduşlar, kardeşler… Zembereği boşalmış hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler. Yeraltının karın gurultusuna, belalı bir gündüze sarılan cuaralar.

Müptezellere, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak.

Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor.

Yaz biter, güz biter, hep kış gelir.

Facebook ve Instagram hesabıma buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Tarih Kitabı

Olasılıksız Adam Fawer – Ne Okumalıyım?

Dönüşüm Franz Kafka- Ne Okumalıyım?

Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk – Ne Okumalıyım?

Bir Yorum Bırak