Sosyal Sorumluluk

Leyla’dan Sonra

Geçen günlerde bir blogu gezerken karşıma “Leyla’dan Sonra Olanlar” diye bir başlık çıktı. Yazarın özel hayatıyla ilgili bir yazısı olduğu düşündüm. Blogu açtığımda karşıma şu ana kadar gördüğüm en iyi sosyal sorumluluk projelerinden, çalışmalarından bir tanesi çıktı.

Leyla’dan Sonra projesinin amacı kronik hastalıklı çocuklarla zaman geçirerek onların dileklerini ve isteklerini öğrenmeye çalışmak. Çocukların istediği şeyi bularak, bunu sosyal medya hesapları aracılığıyla veya web siteleri üzerinden duyuyorlar. Gönüllü insanlarda bu isteklerin temin edilmesini sağlıyor.

Leyla Kimdir?

Bu önemli projenin adında büyük bir hikaye gizli.

Proje 3 tıp öğrencisi tarafından düşünülmüş. Okulda bir çocuğun dileğinin ne kadar küçük ve masum olabileceğini görmüşler ve ortaya “1 çocuk 1 dilek” isimli bir proje başlatmak istemişler. Amaçları bir çocuğun son zamanlarda istediği veya düşlediği ilk şeyi gerçekleştirmek ve bunu yaparken de kimseden bağış istememişler.

3 öğrenci başlatmak istedikleri projeye isim düşünürken, öğrencilerden bir tanesi daha önceden orada yatan hasta bir çocuğun annesinin telefonunu bulmuş. Uzun süre düşündükten sonra Leyla’nın annesini aramış. Tam Leyla nasıl oldu diye soracakken annesi “Ben de kandil diye Leyla’nın ruhuna irmik kavuruyordum şimdi” cevabını vermiş. Öğrenci Leyla’nın annesine konuşmak için söz verdikten sonra koşup yiğenine sarılmış.

Leyla'dan Sonra

Bu durumdan çok kısa sonra 3 kişilik ekip toplanmış ve artık başlamaları gerektiğini düşünmüşler. Henüz 6.5 aylıkken tümör teşhisi konulan Leyla, hep bisiklet istiyormuş, istediği sadece bir bisiklet. Cama bakıp annesine gösteriyormuş. Ekip de Leyla’nın ölümüyle birlikte bundan çok etkilenmiş, daha fazla pişmanlık ve üzüntü olmasın diye projeyi derhal başlatmış.

Proje İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde başladıktan sonra toplam 34 fakülteye yayılmış ve projeye katılacak olan 21 tıp fakültesisi daha varmış.

Süreç Nasıl İşliyor?

2 veya 3 kişilip ekipler oluşturularak, kronik hastalıklı çocukların bulunduğu servislere gidiliyor. Çocuklarla birer arkadaş gibi konuşalarak onlara yakın olunmaya çalışılıyor. Sohbet sırasında çocukların istedikleri, düşledikleri şeyler öğreniliyor.

Daha sonra bir fotoğrafla birlikte sosyal medya ve web siteleri üzerinden duyuruluyor. Bu dileklerin gerçekleşmesini isteyen insanlar iletişime geçiyor. Çocukların dileklerini ister ziyarete gelerek, isterse kargo yoluyla göndererek gerçekleştiriyor.

Leyla'dan Sonra

Bu dilek gerçekleştikten sonra bile çocuklarla iletişime devam ediliyor. Sürekli ziyaret edilerek birlikte oyun oynanıyor, sohbet ediliyor. Doğum günü gibi özel günler asla unutulmuyor.

Şu ana kadar gördüğüm en güzel proje diyebilirim. Projenin ne olduğunu öğrenirken duygulandığımı itiraf etmeliyim. Böyle insanların olduğunu görmek mutluluk veriyor.

Ben de elimden gelen desteği vermek için en azından böyle bir yazı yazmak istedim. İnsanları bu projeye destek için ne kadar bilgilendirebilirsem, o kadar iyi olur diye düşündüm. Yazdığım bu yazıyı veya direkt olarak projenin web sitesini paylaşarak, insanların proje hakkında bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Eminim bu çocuklara yardım etmek isteyen bir sürü insan vardır.

Leyla’dan Sonra web adresi için buraya tıklayabilirsiniz.

Leyla’dan Sonra Facebook hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak