Spor

LeBron James’siz Bir NBA Playoff’u

NBA‘in en iyi oyuncusunun olmadığı bir NBA Playoff‘u düşünün. Bundan 1 yıl önce böyle bir şey düşünebilmek mümkün bile değildi. Şu an ise bile bu gerçeği kabullenmek oldukça zor.

2003 yılında 1. sıradan Cavs‘a draft olan King James‘i 2007’den takip ediyorum. Çoğu insan gibi basketbolu ben de LeBron James ile sevdim. 

LeBron James çok farklı bir oyuncu, hem çok güçlü, hem çok zeki hem de çok yaratıcı bir oyuncu. All Around Superstar olarak bilinen bütün yönleri güçlü inanılmaz bir oyuncu. Yaptıklarını izlemek insana inanılmaz bir seyir zevki veriyor.

LeBron James’in büyük macerası bence Miami Heat‘e gitmekle başladı. Cavs’den 7 yıllık macera sonunda ayrılan King James, Cavs taraftarı tarafından hain ilan edilmişti, formaları yıkılmıştı. 

Wade, Bosh ve James‘li Miami Heat’in şampiyon olması beklenirken Dallas Mavericks‘e çok üzücü bir şekilde yenilerek NBA şampiyonluğunu kaybetmişlerdi. Açıkcası benim için de büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Sonraki yıl King James bambaşka bir oyuncu olarak sezona başladı. King James, o sezon tam anlamıyla bir canavardı. O sezon takım olarak da inanılmaz bir oyun oynadılar ve şampiyon oldular. Sonraki yıl bunu tekrarlayıp tekrar şampiyon oldular ve 2 yıl üst üste NBA şampiyonluğu yaşadılar.

King James, o yıldan sonra evine geri döndü ve Cavs’a 1 şampiyonluk kazandırmak için and içti. Cavs’in sakatlıklarıyla geçen 2 yıl takımı şampiyonluktan eledi.

2016 yılı… Ne yıldı be! Sezonda sürekli inişler çıkışlar yaşandı. Cavs’ın şampiyon olacağı düşünülmüyordu bile. Finaller inanılmaz geçti. NBA tarihinin en büyük geri dönüşü yapıldı. 3-1’den inanılmaz bir geri dönüşle seri 7. maça uzadı ve Cleveland Cavaliers, 52 yıllık hasrretten sonra sonunda şampiyon oldu. Açıkcası bu şampiyonluk 2-3 şampiyonluktan daha değerli.  Aşağıya bir video daha bırakıyorum. Gözünüz gönlünüz açılsın.

2017 yılında takım adına yine sakatlıklar yaşandı. Önce Kevin Love sonra da Bogut, hemen arkasından Smith. Teker teker herkes düştü, sadece Kyrie Irving ve LBJ kaldı. O yıl Golden State Warriors şampiyon oldu. O sezon Kyrie Irving, Boston Celtics‘s gitmek istedi ve takası gerçekleşti.

2018 yılında şu ana kadar görebileceğimiz en iyi LeBron James’i gördük. Tam anlamıyla durdurulamıyordu. Kimse playoffları geçebileceğine inanmıyordu. Ancak, bu takım LBJ sayesinde NBA Finalleri’ne gitti. 

İlk turda sezonun iyi takımlardan birisi olan Indiana Pacers ile eşleşti. LeBron James liderliğinde Cavs, Pacers’ı 4-3 eledi.

İkinci turda karşılaşılarına Toronto Raptors geldi. LeBron James, Raptors’ı sildi süpürdü. LeBronto lakabını alan LeBron James, Toronto’ya gün yüzü göstermedi. “Good night Cleveland!

Doğu Finalleri’nde Cavs’in rakibi Celtics oldu. Boston Celtics için bölüm sonu canavarı hep LeBron James olmuştur. Bu seride LeBron James gençlere karşı inanılmaz oynadı, ancak bu oyun seriyi 4 maçta bitirmeye yetmedi. Seri 7. maça uzadı ve Cavs, finallerin biletinin kazandı.

2018 NBA Finalleri ilk maçında LeBron James inanılmaz bir performans sergiledi. 5 Allstar oyuncuya karşı 51 sayı, 8 asist ve 8 rebound ile oynadı. Tarihin en iyi performanslarında birisini sergiledi. Maçın son saniyesinde Jr. Smith’in hala anlam veremediğim hareketiyle birlikte maç uzatmaya gitti ve Golden State uzatmayı kazandı. Final sersi bence o maçta sona erdi. Jr Smith’in o hareketi bütün seriyi moral olarak bitirdi. 

Bu yıl LeBron James, bekleneni yaptı ve LA’ya geçip yaptı. Güzel geçen bir sezonun ardından LeBron James kariyenin en büyük sakatlığını yaşadı ve takımını 18 maç boyunca yalnız bıraktı. Şimdi ise LeBron James olmadan bir playoff serisi izliyoruz. Üst üste 8 NBA Finali gören bir adamın playoffta bile olmayışına tanıklık ediyoruz. 

Adam Silver, geçen yıla göre bu yıl ki reytinglerin %31 oranında düştüğünü ve bunun sebebinin LeBron James’in playoff’a katılamaması olduğunu belirtti. Açıkcası bu yıl ki playoff bana da çok zevk vermiyor. Evet, playofflar inanılmaz rekabetli geçiyor. Ama kral olmadan hiç zevkli gelmiyor.

Bir Yorum Bırak