Günlük Kültür Sanat Yaşam

Kitaplara Karşı Hissettiğim Ani İlgi

Kitaplara Karşı Hissettiğim Ani İlgi

Çocukluğumdan beri kitap okumayı hiç sevemedim. Ailem hep haftada bir kitap bitirmemin bana çok yararlı olabileceğini söyler dururdu. Çok kitap okumayı sevmedim. Çok seçici bir yapıya sahiptim. Her kitabı okumazdım.  Ama bu son yıllarda kitaplara karşı ani bir sevgi yakaladım.

Çocukluğumdan beridir kitapları bir türlü sevemediğimi söylemiştim. Bilmiyorum, belki de doğru türde kitaplar okumuyordum. Lise hayatımın ilk yıllarında edebiyat öğretmenimiz edebi kitaplar okumamız için çok baskı yapardı. Bu yüzden hep edebi kitaplar okurdum. Yanlış hatırlamıyorum; Recaizade Mahmud Ekrem’in Araba Sevdası kitabı ilk okuduğum edebi kitap olmuştu. Bu kitaplardan dolayı bunalmıştım.

11. sınıfta fantastik türde kitaplar üzerinde şansımı denedim. Bu kitaplar beni farklı dünyalar içerisine soktular. Bu türde okuduktan sonra kitaplara karşı bakış açımın değiştiğini söyleyebilirim. Bir süre boyunca fantastik kitaplardan başka hiçbir kitap okumadım.

Üniversiteye geldiğimde fantastik kitaplar haricinde başka kitaplar da okumaya başladım. Ama diğer türlerden çok az kitap okuyordum.

Üniversitedeki 2. yılımla birlikte kitaplara karşı duyduğum sevgi kat-kat artmaya başladı. Farklı türlerde kitaplar okumaya başladım. Özellikle son günlerde bu duygu daha da fazla arttı. Bir kitabı 1-2 içerisinde bitirip, hemen başka bir kitaba başlamak istiyorum. Hatta İzmir‘e gider gitmez kendi kütüphanemi kurmak istiyorum.

Kitaplara karşı duyduğum bu ani ilginin nedenlerinden bir tanesinin doğru türde kitapları okumak olduğunu düşünüyorum. Bir diğer nedenin ise; belirli bir yaştan sonra zorlukları görüp, kendimizi geliştirmek için okumak ihtiyacının oluştuğunu düşünüyorum.

Kitapların dünyası o kadar güzel ki; her kitapta farklı bir duygu içerisine girebiliyoruz. O dünyada yaşıyormuşuz gibi oluyoruz.

Şu anda Orhan Pamuk‘un Kırmızı Saçlı Kadın isimli kitabını okuyorum. Kitabı bitirir bitirmez hemen okumak için başka kitaplar arayacağım. Önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Sizler de şu anda okuduğunuz kitapları yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz.

Türkiye’deki Adil Kullanım Kotası Saçmalığı

Bir Yorum Bırak