Kültür Sanat

Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk – Ne Okumalıyım?

Kırmızı Saçlı Kadın - Orhan Pamuk

Ne Okumalıyım köşemizin yeni konuğu Orhan Pamuk‘un yeni eserlerinden birisi olan ve çok satanlar listelerine girmeyi başaran Kırmızı Saçlı Kadın isimli kitabı.Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul‘da doğan ünlü bir yazar. Orhan Pamuk’un eserleri toplam 63 dile çevirmiş ve tüm dünyada 13 milyonun üzerinde satış yapmış. 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nü almayı başaran Orhan Pamuk, bu ödülü alan ilk Türk yazar olmuş.

Kitabın Kısa Özeti:

Masraflarını çıkarmak için iş arayan Cem, kuyu ustası Mahmut Usta ile karşılaşıyor. Mahmut Usta ile birlikte yaşadığı yerden uzak bir yerde çalışmak için bir süreliğine annesinin yanından ayrılıyor. Mahmut Usta ile birlikte kaza kazmaya giden Cem, gittikleri kasabada kırmızı saçlı bir kadın görüyor ve kadına aşık oluyor. İlk aşk deneyimi Cem’in bütün hayatını değiştiriyor.

Kırmızı Saçlı Kadın isimli eserde Sophokles‘in Kral Oidipus‘undan ve Firdevsi‘nin Rüstem ve Sühram‘dan metinler verilmiş. Hayatımızın bu metinlerden ne kadar etkilendiği soruluyor.

Kitabın İlk Sayfalarında Yer Alan Birkaç Metin

Nietzsche, Tragedya’nın Doğuşu

Babasını öldüren, annesiyle yatan, Spkins’in kördüğümünü çözen Oidipus! Bu üçlü yazgının anlamı nedir? İranlılar arasında yaygın eski bir inanca göre, yüce bir bilge fücurla peydanlanmalıdır.

Sophokles, Kral Oidipus

Oidipus: Çok eskiden işlenmiş bir suçun izlerini nasıl bulabiliriz?

Firdevsî, Şehname

Tıpkı babasız bir oğul gibi, oğulsuz bir babayı da kimse basmaz bağrına.

Benim Düşüncelerim:

Orhan Pamuk’un ilk okuduğum eseri Kırmızı Saçlı Kadın oldu. Eser ilk sayfasından itibaren kitabı bırakmamanızı sağlıyor. Okurken bir kere şaşkınlıktan kendinizi alamayacaksınız. Hayatlarımızdaki en küçük bir şeyim bütün kaderimize etki ettiğini göreceksiniz. Aşk, kıskançlık, sorumluluk, baba-oğul ilişkileri ve otoriterlik gibi konular işlenmiş. Kesinlikle Orhan Pamuk’un bu eserini okumalısınız.

Ayrıca aşağıdaki kırmızı yazıya tıklayarak Adam Fawer’in 18 dile çevrilen Olasılıksız isimli eseri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Tarih Kitabı

Olasılıksız Adam Fawer – Ne Okumalıyım?

Müptezeller Emrah Serbes – Ne Okumalıyım?

Dönüşüm Franz Kafka- Ne Okumalıyım?

Bir Yorum Bırak