Sosyal Sorumluluk Yaşam

Kediler Miyavlar, Köpekler Havlar…

Kediler Miyavlar, Köpekler Havlar

Kediler miyavlar, köpekler havlar. Daha önce köpeklerin miyav dediğini duydunuz mu? Aslında garip olabilirdi. Bu gereksiz şakadan sonra asıl konuma gelmek istiyorum.

Çok önceden böyle bir başlık açıp, sizlerle birlikte bu durumu tartışmak istiyordum. Unutmuşum. Kafa kalmadı ki. Her neyse. Dün sosyal medyada gördüğüm bir görselden sonra, bu konu tekrar aklıma geldi ve yazmaya koyuldum.

Aşırı ve gereksiz tepkiler vermeyi seven bir toplumuz. Bir duruma veya bir soruna gereksiz derecede aşırı tepki veriyoruz. Hemen sinirleniyoruz, deliye dönüyoruz. Bugün, burada en gereksiz tepkimiz olan hayvanların ses çıkarmasına dayanamamıza değineceğim.

Televizyonlarda, internette veya en kötüsü gerçek hayatta birçok kere karşılaşıyoruz. Neymiş efendim, köpek havlıyormuş, kedi miyavlıyormuş, rahatsız oluyormuş. Kediler miyavlar, köpekler havlar. Neresi garip bunun? Köpeklerin miyavlamasını mı istiyorsunuz?

Kediler Miyavlar, Köpekler Havlar

Köpekler çok bağırıyormuş. Kediler sessiz durmuyormuş. Gidin konuşun, güzel hayvan dostlarım deyin. Geceleri sessiz olun deyin. Uyuyamıyoruz deyin. Belki anlarlar.

Şaka bir yana, çok garip ve anlamsız yaratıklarız. Kediler miyavlacak, köpekler havlayacak. Hayvanlardan çok ses çıkartanlar kendileri. Gereksiz ve yüksek sesler çıkartan kendileri. Onlara gelince bir sorun yok. Ama hayvanlar ses çıkarınca garipsiyorlar. Bu duruma bencillik mi denir, ne denir bilmiyorum.

Keşke sadece sokağa çıkıp hayvanlara bağırsalar. Sırf ses çıkardı diye, sopayla öldürenler mi dersin, silahla vuranlar mı dersin, yoksa zehirleyenler mi dersin… Daha neler var, neler. Hayvanların hayatı zaten yeterince zorken, bir de bu vahşi insanlarla karşı karşıya kalıyorlar.

Bu tür vahşi insanlara fırsat vermeyelim. Dövelim, zarar verelim. Bir daha böyle şeyler yapamasın.

Bir Yorum Bırak