Kültür Sanat

Kadınsız Erkekler Haruki Murakami – Ne Okumalıyım?

Kadınsız Erkekler - Hariku Murakami

Ne Okumalıyım köşemizin yeni konuğu Haruki Murakami‘nin kısa yazılarından oluşan kitabı Kadınsız Erkekler. Haruki Murakami, 1949 doğumlu ünlü bir Japon yazar. Tokyo’daki Vaseda Üniversitesi’nde öğretimini tamamlayan Hariku Murakami‘nin toplam 10 dilimize çevrilen eseri var.

Kadınsız Erkekler isimli eserde birçok farklı kısa yazı mevcut. Toplam 7 kısa öykünü bulunduğu kitaba son öykünün adı verilmiş. Kitaptaki öyküler sırasıyla; Drive My Car, Yesterday, Bağımsız Organ, Şehrazad, Kino, Aşık Samsa ve son olarak da Kadınsız Erkekler.

Kitapta kısaca bir şekilde kadınını kaybetmiş ve onun özlemini çeken kendinden bile vazgeçen erkeklerin hikayeleri  anlatılıyor.

Kitabın Arka Kapağında Yazan Bazı Yazılar:

Bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek demektir.

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissetirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. Geriye dönmek mümkün olmayacak. O köşeyi birkez dönünce, orası artık senin için mümküm olan tek dünya olacak. O dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın. Hep bu soğuk çoğul eki ile…

Bir kadının özlemini çeken, yasını tutan; bir kadın tarafından terk edilmiş olmanın acısıyla yaşayan, aşkla kendinden vazgeçen erkeklerin öyküleri… Hariku Murakami’den aşka ve kadınlara yazılmış yedi ağıt…

Kitap Hakkındaki Düşüncelerim:

Kadınsız Erkekler‘i 1-2 gün önce bitirdim. Haruki Murakami‘nin eserlerini hep merak ederdim. Rastgele seçimle ilk olarak Kadınsız Erkekler isimli eser ile başladım.

Kadınsız Erkekler‘i beğendim. Çok hoş bir kitap. Oldukça akıcı ve insanda izler bırakacak bir kitap. Bazen okurken kendimi kaybettiğim de oldu. Özellikle son öyküsü beni derinden etkiledi. Hariku Murakami, en güzel öyküyü sona saklamış.

Ama eserin şahane olduğunu söyleyemem. Alıp hayal kırıklığına uğrayacağınızı kesinlikle düşünmüyorum. Sıkılacağınızı da düşünmüyorum. Sadece tek tavsiyem kitabı elinize aldığınızda önyargılı bir şekilde davranmayın. Her öyküyü sonuna kadar okuyun. Gayet hoş ve güzel bir eser. Okumanızı tavsiye ediyorum. Özellikle Hariku Murakami’nin eserlerini merak edenler için okunması gereken ilk kitaplar arasına koyabilirim. Kütüphanenize ekleyebileceğiniz bir kitap.

Ne Okumalıyım’ın diğer yazılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak