Web Tasarım/Programlama

HTML’de Nasıl Link Oluşturulur?

HTML’de link <a> </a> etiketleri arasında oluşturulur.

Örneğin; <a href=”adres” target=”hedef_tipi” > Link yazısı </a>

Href komutu ile gideceğimiz adresi belirtmeliyiz. Bu adres bir dosya, bir web sayfası, projedeki başka bir sayfa veya e-mail adresi olabilir.

Target komutu ile de sayfanın açılış şeklini gösterir. Yeni bir sayfada açmak için _blank, aynı sayfada açmak içinse _self komutlarını kullanmalıyız.

Bir Web Sayfasına Link Vermek

Örnek:

<a href=”http://www.google.com.tr” target=”_blank”>Google</a>

Kodun çıktısı ise:

Google

Linke tıkladığımızda Google sayfası yeni bir sayfa üzerinde açılacaktır.

Bir E-mail Adresine Link Vermek

Bu işlem için mailto komutunu kullanmalıyız. Örnek:

<a href=”mailto:oarslan95@gmail.com” target=”_blank”>Bize Ulaşın</a>

Kodun çıktısı ise:

Bize Ulaşın

Sayfa İçindeki Bölümlere Link Vermek

Bazen kullanıcılar uzun yazılar içerisinde kaybolabilir ve kullanıcılar yazının farklı bölümlerine gitmek isteyebilir. Bunun için yapmamız gereken tek şey bölümler arası sayfa içi link vermektir.

Alt Başlıklar

<a href=”#1″>Barınakları Gördükten Sonra </a>
<a href=”#2″>Bir Kedinin 3 Kere Ameliyat Olması </a>
<a href=”3″>Neden</a>

<a name=”1″>

Barınakları gördükten sonra…

Üniversiteden dolayı İzmir’e taşındığımdam beridir sokak hayvanlarıyla çok yakından ingilenmeye başladım. İzmir’e taşınır taşınmaz hemen bir kedi sahiplendim. Bu sayede barınakların ve hayvanların yaşadıkları zorlukları görme fırsatına eriştim.

İlk kedimi sahiplenmemi sağlayan çok nazik bir hanımefendi vardı. Bizi kediyi sahiplenmemiz için küçük barınağa aldı. İçeri girdiğimde durumun ne kadar acı olduğunu gördüm.

Kafesteki kediler ve köpekler bağırmaya başladılar. Bazıları korkudan bağırıyordu, bazıları ise yardım çağrıları için bağırıyordu. Barınaktaki hayvanların geneli yaralıydı. Tahmin edin kimin tarafından? Biz vahşi insanlar tarafından…

Bazı hayvanların patileri ve kuyrukları yoktu. Bazı hayvanların gözleri bir şekilde zarar görmüş ve kör olmuşlar. Bazılarının yüzlerinde çok kötü yaralar vardı.

<a name=”2″>

Bir kedinin 3 kere ameliyat olması…

Sahiplendiğim kedi de çok fazla zarar görmüştü. Daha önce 3 kere ameliyat olmuş. Bir insan bile bu kadar fazla ameliyata dayanamayabilir. Gerçekten çok zorlu zamanlar geçirmiş. Bu konuyu daha sonra başka bir yazıyla uzun uzun aktaracağım.

Sayısı çok fazla hayvanı sahiplendim ve sahiplendirdim. Geneli zarar görmüş hayvanlardı. Bu hayvanların hepsi de bizler yüzünden zarar gören hayvanlar oldu.

<a name=”3″>

Neden?

Doğalarını parçaladığımız bu hayvanlara karşı hep vahşi bir haldeyiz. Onlar bizim ne canımızı istiyorlar, ne de herhangi bir şeyimizi.

Sokaklarda hiçbir şey yapmadıkları halde eziyet edilen o kadar çok hayvan var ki… Zaten ne yapabilirler ki? Hiçbir şey! 

Bazı vahşi insanlar hayvanlara işkence yapıp internete bu görüntüleri atıyorlar. Bunu hayvanlara yapan emin olun bizlere de yapar. Hiç kimseye zarara olmayan bir hayvana eziyet eden bir insan, bizlere neler yapabilir diye düşünmek istemiyorum.

Yukarda görüldüğü üzere bölümlere <a name> ile numaralar verip, bu bölümleri noktaladım. Daha sonrasında yukarı alt başlıklar oluşturarak bu bölümleri linkledim.

Linklerde Title Özelliği

Linklere title komutunu ekleyerek kullanıcının imleci ile linke geldiğinde açıklama yazısı belirir.

Örneğin;

<a href=”https://www.oarslan.com” target=”_blank” title=”Kişisel Blog”> Oğuzhan ARSLAN </a>

Oğuzhan ARSLAN

Bir Yorum Bırak