Oyun

Hayallerimin Peşinden Koşmaya Karar Verdim – Çırak ve Unity

Uzun zamandır peşinde koştuğum birçok şey vardı. Ama artık bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini ve karar vermem gerektiğini hissettim. Sonunda kararımı verdim.

Üniversite döneminin ilk başında yazılımla tanıştım. Derste yer alan C dersiyle birlikte yazılıma karşı ilgili olduğumu hissettim. Hemen internette araştırmalar yapmaya çalıştım. Ama ne arayacağımı bilmediğim için D&R’a koştum ve bir sürü bilgisayar kitabı aldım. O ara C, C++, HTML ve CSS kitapları satın almıştım. O kitaplar gel zaman git gel kenarda kaldı. Açıp bakmadım bile. Nereden başlayacağımı açıkcası pek bilmiyordum.

Sonra HacknBreak isimli bir etkinlikle karşılaştım.
Türkiye’nin ilk Açık İnovasyon Kampı sloganıyla lansa edilen etkinlik yaşadığım yerde, İzmir’de yapılıyordu. Geçtiğimiz yılın etkinlik programlarına baktım, workshoplar, konferanslar… Neler neler vardı. Hemen başvurdum ve arkadaşımla birlikte kamp için yola çıktık.

Etkinlik içerisinde Unity için bir workshop yer alıyordu. Çocukluğumdan beridir oyunlarla haşır neşir olduğum için hemen atladım ve Unity için 1 saatlik güzel bir workshop’a katıldım. Çok eğlenceliydi.

Aradan uzun zamanlar geçti ve bir oyun geliştiricisi olmaya karar verdim. Çünkü ben işi seviyorum, programlamayı seviyorum, oyunlarla da çocukluğumdan beridir ilgileniyorum. Neden olmasın? Neden yapamayayım?

İşteyken uzun uzun düşündüm ve bunu yapacağım dedim. Çünkü seviyorum dedim. Kararımı verdim, kesinlikle Unity ile çalışacağım ve bu yolda ilerleyeceğim. Bu yolda blogumu da kullanmak istedim. Hem motivasyon kaynağı olur diye düşündüm. Bundan sonra her hafta sonu, en az bir yazı hazırlayacağım ve yaptığım oyunları sizlerle paylaşacağım.

Udemy üzerinde güzel bir Unity eğitimi buldum. Bu eğitimdeki oyunları teker teker kendim yapmayı deniyorum. Eğitimdeki ilk oyun Roll a Ball’ı hazırladım, videosuna aşağıdan erişebilirsiniz.

İlk oyunum elbette basit oldu, yapmam yaklaşık 1 saatimi aldı. Oyunda topumuzu kontrol ederek, küplerin içinden geçip onları toplamaya çalışıyoruz. Küplerin hepsini toplayınca oyunu kazanıyoruz.

Önümüzdeki hafta da bir uzay oyununu sizlerle paylaşacağım.

Bir Yorum Bırak