Eleştiri Oyun

GTA IV, GTA V’den Daha Mı İyi?

Geçen günlerde Youtube üzerinde geçinirken bir videoya denk geldim. Videonun başlığında”GTA IV is better than GTA V” yazıyordu. GTA IV’dü daha önceden çok fazla oynamadığım için ilk önce çok şaşırdım.

Ne açıdan iyi olabilirdi ki? Grafik açısından olduğunu hiç sanmıyorum diye düşündüm. Sonuçta GTA IV 2008‘de, GTA V ise 2013‘de çıkış yapmıştı. Hemen aklıma oynanış mekanikleri geldi ve düşünmekten kendimi alıp videoya daldım.

GTA V’de polisler oldukça acımasız, omuz atsak bile hemen silahları çekip öldürüyorlar. Buna insanlar da dahil. Onlara da ters bir hareket yaptığımızda hemen saldırıyorlar. GTA IV’de ise polislere silah çektiğimizde bile silahlarını çekerek uyarıyorlar. Dolayısıyla  daha insaflı davranmış oluyorlar.. Bir diğer konu dövüş mekanikleri. GTA V’de bir rakibi çok kolay alt edilebilirken; GTA IV’de rakibi etkisiz hale getirmek için bir o kadar uğraşıyoruz.

GTA IV’de benim en sevdiğim özelliklerden çevredeki insanların vücutlarının neresine ateş edersek o şekilde hareket etmesi olmuştur daima. Mesela bacağına ateş ettiğimiz bir polisin sekerek yürümesi gibi. GTA V’de ise bundan eser yok.

GTA IV oynayanlar çok iyi bilir ki; oyunda araba sürmek tam anlamıyla bir işkencedir. GTA V’de ise en kötü arabayla bile çok rahatlıkla hareket edebiliyoruz. Bir diğer konu ise GTA IV’de objeleri kontrol edebilmemiz. GTA V’de ise maalesef objeleri kontrol edemiyoruz.

Daha bunun gibi o kadar çok farklılık var ki… GTA IV’de küçük parkurlar bile yapabiliyoruz.

İki oyunun çıkış tarihinin arasında 5 yıl var.  Ama birçok yönden GTA IV, GTA V’e göre daha üstün gözüküyor.

CrowbCat” isimli Youtube kanalının hazırladığı videoyu izleyerek aradaki farklara sizlerde göz atabilirsiniz ve bu konudaki görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

2 Yorum

  • İstemsizce kazıklanmış gibi de hissedebiliyorum. İki oyunun çıkış tarihleri arasında 5 yıl gibi bir süre var fakat gerçektende GTA 5’te bir şeylerin eksikliğini çok iyi fark edebiliyordum. Sadece ne olduğunu kafamda tanımlayamıyordum. GTA 4 ile karşılaştırınca aslında daha iyi fark edebildim.

Bir Yorum Bırak