Kültür Sanat Mobil

Geçmişten Günümüze Telefon

Geçmişten Günümüze Telefon

Telefonun geçmişten günümüze gelişimini sizler için hazırladım. Geçmişten günümüze telefon nasıl gelişti; radyo dalgalı telefondan, ilk ahizeli telefona ve sonraki günümüze kadar telefonun gelişimini sizler için kronolojik olarak sıraladım.

Telefon, insanların haberleşme kaynaklarından sadece biri olduğu gibi hiç kuşkusuz geçmişten günümüze kadar en önemli haberleşme kaynağımızdır. Buna rağmen ilk haberleşme tekniği değildir. Peki insanlar telefon olmadan önce nasıl haberleşiyorlardı? İnsanlar telefon olmadan önce Asya’da posta güvercini, Amerika’da ise duman kullanıyorlardı. Daha sonrasında Avrupa‘da meydana gelen Sanayi Devrimi‘yle birlikte yeni bir iletişim cihazı icat edildi. William Cooke ve Charles Wheatstone isimli iki mucit tarafından telgraf icat edildi.

Telefon Nedir?

Telefon nedir, ne işe yarar? İlk önce buna değinmek istiyorum. Telefon kelimesi eski Yunanca‘dan gelmiştir. Telos; uzak, phone; ses anlamına gelir ve bu kelimelerin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Bize de Fransızca’dan geçmiştir. Telefon, birbirlerine uzak kişiler veya düzenekler arasındaki iletişimi sağlayan elektronik sesli iletişim aygıttır.

Telefon Nasıl Çalışır?

Telefonun mikrofonuna giden ses dalgası ilk önce elektrik sinyaline dönüştürülür. Dönüşen elektrik sinyali çeşitli düzenekler yardımıyla diğer kişiye ses dalgası olarak geri döner.

Telefon, mikrofon (verici), kulaklık (alıcı) ve üreteçten oluşur. Telefonun ahizesindeki mikrofona konuşulunca ses dalgalarının şiddetine göre mikrofondaki diyafram (ince zar) titreşir. Diyafram titreşince mikrofonun (önündeki) içindeki kömür tozlarını titreştirir. Kömür tozları titreşince yani ses dalgalarının şiddetine göre sıkışıp gevşeyince, kömür tozlarının içinde bulunan iletken telin direncini (uzunluğunun arttırılıp azaltılması sayesinde) değiştirir. İletken telin direnci değişince de devreden geçen elektrik akımının şiddeti değişir.
Elektrik akımı telefon hatları sayesinde karşı taraftaki telefonun kulaklığına gelir ve elektromıknatısa mıknatıslık özelliği kazandırır. Kulaklıktaki elektromıknatıs, elektrik akımının şiddetine göre önündeki diyaframı (ince metal zarı) titreştirir. Diyafram titreşince oluşan ses dalgaları havanın titreştirilmesi sayesinde kulağa gelir ve ses titreşimleri uyulmuş olur.

Telefon Nasıl Çalışır?

Cep Telefonu Nasıl Çalışır?

Baz istasyonu olmadan cep telefonlarının çalışması mümkün değil. Cep telefonları sesli arama ve diğer hizmetler için RF alanlarını kullanırlar.

RF sinyalleri en yakın baz istasyonuna gönderilir. Bu gelen sinyalde dijital santrale yollanır. Buradan da ana telefon şebekesine transfer edilir. Telefon şebekesi de başka bir baz istasyonu vasıtasıyla sinyali alıcıya ulaştırır. Cep telefonları, en iyi ve en kaliteli sinyali sağlayan baz istasyonuyla otomatik olarak iletişim kurar. Genellikle de bu en yakında bulunan baz istasyonudur.

Cep telefonu baz istasyonundan uzaklaştıkça sinyal azalır ve zayıflar. Cep telefonu böyle bir durumda kendi RF alan şiddeti ayarlarına döner. Bu sayede de bağlantılı olduğu baz istasyonuyla bağlantının devam etmesi için minimum Seviyesini korumuş olur.Her baz istasyonunun bulunduğu alandan yapılan arama sayısı sınırlıdır. Yoğun aramaların olduğu alanlarda mevcut baz istasyonlarına başka antenler eklenerek konuşma sayısı başka baz istasyonlarına yayılır. Bunun neticesinde de arama sayısı arttırılır.

Cep Telefonu Nasıl Çalışır?

Graham ve Telefonun İcadı

Hepimizin bildiği üzere telefonu Alexander Graham Bell icat etmiştir. Annesi işitme engelli olan Graham, işitme engelliler için bir şeyler yapmaya çalışan dedesinin ve babasının izinden gitmek istedi ve bu alanda çalışmalar yapmaya başladı.. “Kablolar yazıyı iletebiliyorsa; neden sesi de iletemesin?” diye düşündü ve elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile çalışmalara başladı. Uzun süre yapılan çalışmalardan sonra telgraftan 30 yıl sonra ilk telefon icat edildi. Amerika’da icat edilen bu cihazın adına Radyofon denildi. Radyofon ile birlikte sokaklar kablolarla donatıldı. İnsanların ilgisini çeken bu projede, kullanıcılar bir yeri aramak için santrala ulaşır ve santralda istenilen kişiye bağlardı. Birini aradığınızda telefonu kapalıysa bir kadın size kişinin telefonun kapalı olduğunu söyler. Kadın olması aslında gelenektir. Çünkü ilk telefonla birlikte santrallerde kadınlar çalıştırılıyordu. Bu da geleneği bozmamak olsa gerek.

Radyo Dalgalı Telefon

Telefonun icadıyla birlikte ülkeler kullanmaktan çekindi. Sağır eder, hastalık bulaşır gibi daha binbir türlü yalan uyduruldu. Ama sonunda herkes kullanmaya başladı.

Etkileyici ve farklı reklam fikirleri üreten Batesmotelpro ekibi Türk Telekom için bir reklam videosu hazırlamış. Her ne kadar Türk Telekom’a karşı genel olarak güzel şeyler düşünmesekte; bu videoyu izlememizde yarar var diye düşünüyorum. Çünkü birazdan izleyeceğimiz videoda ülkemizde telefonların gelişimi ele alınmış Radyafondan sonraki telefon türlerine girmeden önce bu videoyu siz sayın dinleyicilerime sunmak istiyorum. Hemen videoya geçelim.

Telefon Türleri

Ahizeli Telefon (1880 – Gower Bell)

Radyafondan sonra ilk ahizeli telefon icat edildi. Ahizeli telefonun en güzel özelliği sesin gitmesi ve gelmesi için ayrı bölümlerin olmasıydı. Radyafonda sesin gelmesi ve gitmesi tek taraftan yapılıyordu. Ahizeli telefonla birlikte bu özellik büyük bir yenilik oldu. Tabii ki bu sistemin gelişmesindeki en büyük etken mikrofonun gelişmesiydi.

İlk Ahizeli Telefon

Santral kullanılan bu dönemlerde, bir işçi gelen telefonları rakip firmada çalışan eşine yöneldirmeye başlayınca bu sisteme son verilmek istendi. Amon Strowger deliye döndü ve santralsiz telefon olayını buldu. Gariptir ki bu sisteme kızsız telefon denildi.

İlk Radyo Dalgalı Telefon (1894 – Guglielmo Marconi)

1894 yılında Marconi isimli 20 yaşındaki genç, radyo dalgaları kullanarak havadan mesaj gönderilebileceğini düşündü. Bunun için çalışmalar yapan Marconi, bir odanın içerisinde bunu yapmayı başardı. 8 yıl boyunca durmadan çalıştı ve sonunda 4800 kilometre uzaklığı erişebildi.

İlk Radyo Dalgalı Telefon

Gittikçe kullanımı yaygınlaşan bu sistemin adı telsiz oldu. Daha sonrasında bu sistem kullanılarak ilk telsiz telefon üretildi ve satışa sunuldu. Bu sistemi kullanan ilk ülkeler Amerika ve İngiltere oldu. Hatta deniz aşırı görüşmeler yapıldı.

İlk Tuşlu Telefon (1961)

Bu dönem telefon teknolojisinin en popüler olduğu dönem olarak gösterilebilir. Hepimizin evinde bu telefonlardan olmuştur. İlk tuşlu telefonunun 1961’de çıkmasıyla birlikte hemen satışa konuldu. Satışlardan yüksek kazançlar elde edildi.

İlk Tuşlu Telefon

Çevirmeli telefondan hemen sonra çıkan bu cihaz, elektronik ilk telefon olarak sayılabilir. Hafif ve ergonomik yapısından dolayı kullanıcılar çok beğendi. Ülkemizde çok uzun yıllar sonra görsek de sonrasında bir de ekran eklendi.

Bu dönemlerde optik lifler denilen sistemler denenmeye başlandı. Ülkemizde de son dönemde çok kullanılan bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistem deniz dibine döşenerek uluslararası konuşmalar sağlandı.

Bu teknolojinin devam ettiği dönemde araç telefonları üretildi. Çanta şeklinde çokta büyük olmayan bu cihazlar kullanıcılara sunuldu.

Türkiye’de Telefon

Ülkemizde ilk 1908’de telefon kullanılmaya başlandı. 1911 ile birlikte Beyoğlu ve Kadıköy’de telefon santralleri kurulmaya başlandı. 1926’da ise ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Ankara’da ilk otomatik telefon santrali kuruldu. 1926’dan sonraki ise daha fazla ile telefon santralleri kurulmaya başlandı ve sistem giderek yaygınlaştı. 1970’lerde PTT’nin yaptığı çalışmalarla herkes telefon sahibi oldu.

Ülkemizde uluslararası ilk telefon santrali 1985’de tamamlandı. İstanbul Tahtakale’de kurulan sistemle birlikte başlangıçta 6 farklı ülkeye bağlantı sağlanabildi.

1994’de ilk uydumuz Turksat 1C fırlatıldı ve bu sayede uluslararası bağlantılarda santraller değil de, uydular kullanılmaya başlandı. Günümüzde de bu sistem kullanılmaktadır.

İlk Cep Telefonu

En sevdiğimiz bölüme geldik. İlk cep telefonu Motorola firması tarafından 1983 yılında tanıtıldı. DynaTAC 8000X isimli ilk cep telefonu Martin Cooper tarafından icat edildi.

İlk Cep Telefonu - DynaTAC 8000X

İlk cep telefonu olduğu için fiyatı özelliklere göre bir hayli pahalı olarak sunuldu. DynaTAC 8000X isimli cep telefonu toplam 35 dakikalık kesintisiz konuşma sağlıyordu. Cihazın şarj olması da toplam 10 saat sürüyordu. Ayrıca cihazın toplam ağırlığı 850 gramdı. Bu ilk telefonunun fiyatı 3000 dolar olarak belirlendi.

Motorola 1989’da yeni modelini tanıttı. MicroTAC 9800X isimli cep telefonu hem 350 gram boyutundaydı. Ayrıca bu model, ilk kapaklı ve ekranlı telefon olarak tarihe geçti.

MicroTAC 9800X

Bu yeni cihazdan sonra telefon arasındaki uyumsuzluğu yok etmek için GSM (Global System for Mobile Communications)  sistemine geçildi. Yapılan itirazlara rağmen analog sistemden dijital sisteme geçildi.

Yeni Rakipler

Nokia

Yıllarını rakipsiz bir şekilde geçiren Motorola‘nın ilk rakibi Nokia oldu. 1991 yılında çıkardıkları 1011 serisi ile resmi olarak rakip olarak Motorola’nın karşısına geçtiler.

Aradan geçen dönemlerden sonra Nokia büyük bir yenilik gerçekleştirdi ve ilk antensiz cep telefonunu icat etti. 8810 olarak piyasaya sürülen model, şarj sorununa büyük yenilikler getirdiği için oldukça popüler bir hale geldi.

Siemens

1997 yılında Alman teknoloji şirketi Siemens ilk renkli ekrana sahip cep telefonu S10’u sunarak bir anda ilgileri üzerine topladı. Ancak, batarya sorunu ve tasarımından dolayı beklenen ilgiyi alamadı.

Ericson

2001 yılında çıkardıkları T39 isimli modelle popüler bir hale geldi. İlk bluetooth özelliğine sahip cep telefonu T39 ile SMS ve MMS kullanmadan veri aktarımı yapılabildi. Ayrıca cihazın renkli ekranı ve GPS özelliği oldukça ilgi çekti

2004 yılıyla birlikte Motorola firması ilk görüntülü konuşma yapılabilen RAZR isimli modelini piyasaya sürdü. Ancak, bu model çok tutulmadı.

Japonya‘da 1998‘de, Avrupa‘da 2003‘de, ülkemizde 2009‘da kullanılmaya başlanan 3G veri bağlantı sistemiyle cepten görüntülü konuşma ve internete bağlanma gerçekleşti. 3G teknolojisinin en büyük özelliği ise iletiyi ses olarak değilde veri olarak iletmesidir.

Akıllı Telefon

Çağımızın en teknolojik cihazların bir tanesi. Mobil firmaları her ay farklı bir model çıkarıyorlar. Gittikçe gelişen özelliklerle, sonu gelmeyecek teknolojiler sunuyorlar.

Peki ilk akıllı telefon kimdir ve bu teknoloji nasıl gelişmiştir? Gelin bu soruya birlikte cevap verelim.

İlk akıllı telefonu 1994 yılında Motorola firması çıkardı. Simon ismindeki model dokunmatik ekranıyla tam bir ajanda imajı veriyordu.

Apple – iPhone

Gerçek manada ilk akıllı telefonu Apple firması çıkarmıştır. 2011 yılında hayatı son bulan Apple CEO’su Steve Jobs, 2007 yılında yaptığı etkileyici sunumla iPhone 1’i duyurdu. Tuşsuz dokunmatik ekranıyla birlikte kullanıcıların büyük ilgisini kazandı. Multimedya ve kablosuz internet özellikleriyle adeta göz doldurdu.

Bir bilgisayardan farklı olmayan bu cihaz akıllı telefon piyasasına kapılarını açtı. Ciddi satış rekorları yakalayan Aplle firması, büyük mobil firmalarını büyük farklarla geçmeyi başardı ve sektörün lideri haline geldi. iPhone 1’den sonra 6 iPhone modeli daha çıktı.

İlk Android Telefon

İlk Android telefon mobil pazarının hakimlerinden bir tanesi olan HTC firmasınındır. Dream ismiyle ortaya çıkan cihaz ilk Android telefon olma özelliğini taşır.

HTC Dream’den sonra Samsung mobil pazarına girmek için Galaxy serisi Android telefonları çıkarmaya başladı. Apple firmasını geçmek isteyen Samsung’un ilk Android telefonu İ9000 isimli modeldir.

İlerleyen yıllarda Galaxy S serisi gibi amiral gemisi mobil cihazlar çıkartarak kullanıcıların favorisi haline geldi. Gittikçe popüler bir hale gelen Galaxy S serisi sayesinde mobil pazarında hakimiyeti kazanmaya başladı.

Her ne kadar son zamanlarda patlama haberleriyle dile gelse de hala pazarın lideri konumdadır.

LG Optimus

Güney Kore’de kurulan LG (Lucky – Goldstar) firması Optimus serisini üreterek pazara ortak olmaya çalıştı. Optimus ile büyük bir ivme yakalayan LG, pazara dahil oldu ve büyük başarılar elde etti.

Son yıllarda çıkardıkları G serisi ve V serisi ile pazarın en güçlü 3. firması haline gelmiştir ve gittikçe yükselen bir ivme içerisindedir.

Windows 8 ve Nokia

Apple ile başa çıkamayan Nokia firması iflasın eşiğine geldi. Aynı şekilde mobil için Windows 8 yazılımı yazan Microsoft firması da bu konuda başarısız olduğunu anladı. Birleşmekten başka şansları olmayan bu iki firma ürünlerini birleştirdi. Nokia firması Lumia isminde bir seri üretti. Bu üretilen serinin 3. parti yazılımı ise Windows 8 olarak kullanıldı.

Windows mağazasının Google Play ve App Store’a göre çok fazla küçük olmasından dolayı Nokia kullanıcıları bu durumdan memnun kalmadı. Gittikçe daha fazla düşüş yaşayan Nokia firması battı. Firmaya kendi bünyesine alan Microsoft, Nokia ismini yok etti ve kendi isminde telefon üretmek için çalışmalarını başlattı.

Akıllı Saatler

Akıllı telefon teknolojiyle birlikte kol saatleri de akıllı hale geldi. Bir bilgisayar farksız bir cihaz haline gelen akıllı saatler sayesinde arama yapabilir, sosyal medya hesaplarınıza bağlanabilir, ses kaydedebilir, müzik dinleyebilirsiniz. Hatta daha yapılabilecek çok fazla özelliğe sahipler. Bu cihazlar akıllı telefonlar kadar popüler olmasa da kullanım kolaylığından ve şıklığından dolayı kullanıcıların favorisi haline geldi.

Gelişen Teknoloji ve Günümüz

Gün geçtikçe teknoloji daha fazla gelişmeye devam ediyor. Her ay bir sürü yeni akıllı telefon modelleri çıkmaya başladı. Ama gelişen teknolojiyle beraber telefonlar insan hayatı için tehlikeli bir hale geldi.

Geçtiğimiz aylarda Samsung firmasının ürettiği Note 7 isimli telefon modeli aşırı ısınmaya ve bir anda patlamaya başladı. Kullanıcılardan gelen şikayetler sonucu Samsung firması tüm Note 7 telefonlarını toplattı. Ama hala geri vermeyen kullanıcıların başına da gelmeyen kalmadı. Note 7 yüzünden bir cip kül oldu. Bir otel tamamiyle yandı. Bir insan ölümden döndü. Daha bunun gibi birçok vaka var.

Bu durum sadece Samsung firmasının telefonunda yok. Aynı şekilde Apple firmasının ürettiği ve bu yıl çıkış yapan iPhone 7’de de bu tür sorunlar bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haberde yataktan yere düşen bir iPhone 7’nin patladığı ve hamile bir kadının kolunu baştan aşağıya yaktığı belirtilmişti.

Teknoloji gelişiyor, ama ne kadar tehlikeli hale geldiği sorgulanabilir.

Bu yazı OArslan.com’dan alınmıştır. 

Bir Yorum Bırak