Kültür Sanat

Franz Kafka Dönüşüm – Ne Okumalıyım?

Ne Okumalıyım köşemin yeni konuğu 1915 yılında yayınlanan Franz Kafka‘nın Dönüşüm isimli eseri. Dönüşüm isimli eser 1915 yılında yayımlanmıştır. Kitabın diğer isimleri; Dönüşüm, Değişim ve Metaformoz olarak biliniyor.

Franz Kafka 1883 yılında Prag‘da dünyaya gelmiştir. Genç yaşta başlayan yazma içgüdüsünü bastıramayan Kafka, bir yandan da hukuk okumuştur.

Kafka’nın birçok eseri bulunuyor. Ama en tanınmış eserleri; Dönüşüm, Şato, Dava, Milena’ya Mektuplar ve Yargı’dır.

Dönüşüm Kısa Özeti:

Pazarlamacı olarak çalışan Gregor Samsa, bir sabah uyandığında kendini hamam böceğine dönüşmüş olarak bulur. Ne yapacağını bilmeyen Samsa’nın yeni halini ailesi görür ve iş yeri temsilcisi görür. İlk başta dönüşümünü kabullenemeyen Gregor, gün geçtikçe hamam böceği olduğunu kabul etmeye başlar. Hatta bazen insan olduğunu bile unutur ve bir hamam böceği gibi davranmaya başlar. Durum gittikçe daha da farklı bir hal almaya başlar.

Dönüşüm Hakkında Düşüncelerim:

Okuduğum ilk Franz Kafka eseriydi. Franz Kafka’ya daha hızlı adam atabilmek için ince bir kitabını seçtim. Kitabı satın almadan önce arka kapağını okudum ve konusu ilgimi geçti. Uyandığınızda bir hamam böceğine dönüşmüş olmak çeşitli mesajlar verebilecek bir nokta.

Dünya klasiklerini okumak istiyorsanız; Franz Kafka’nın bu eseriyle başlayabilirsiniz. Okuması sıkıcı ve boğucu değil. Dönüşüm isimli kitabı birçok yayın eve basmış. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları‘nı tercih ettim. Size de tavsiye edebilirim.

Dönüşüm Arka Kapağındaki Bazı Yazılar:

İlk kez 1915’te Die Weissen Blaetter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve tanınmış öyküsüdür ve yayimlanmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmesne rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.
17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka, Amerika romanı üzerinde çalıştıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderecek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Tarih Kitabı

Olasılıksız Adam Fawer – Ne Okumalıyım?

Müptezeller Emrah Serbes – Ne Okumalıyım?

Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk – Ne Okumalıyım?

Bir Yorum Bırak