Günlük Yaşam

En Kara Yıl: 2016

En Kara Yıl: 2016

Felaketler, ölümler ve daha fazlası… Bu olayların hepsi bu yılda, yani 2016‘da yaşandı. Yaşadığımız en kara yıllardan bir tanesi oldu.

Bu yıl toplum olarak çok büyük ve çok kötü olaylar yaşadık. Hepsini tabii ki hatırlamıyorum. Açıkcası tekrar hatırlamak da istemiyorum. Böyle unutmuş halde gayet iyiyim.

Bir sürü ölüm oldu. Evet, evet. Bir sürü ölüm oldu. Sebepsiz ölen bir sürü insan… Masum olan bir sürü insan… Hepsi öldü ve bu hala devam ediyor. Artık kimse ölmesin.

Darbeyi girişimini yaşadık. Askerler öldü, polisler öldü… Kendi askerimiz, kendi polisimiz bize düşman hale getirildi. Canlı yayında darbe açıklandı. Kanalların stüdyoları ele geçirildi. Neler yaşadık neler…

Bu yıl o kadar çok tanınmış insanı kaybettik ki… David Bowie, Tarık Akan, Tahsin Yücel, Panço Mithat, Oya Aydoğan, Tarık Akan, Fidel Castro ve Erdal Tosun gibi daha saymaktan korktuğum bir sürü insanı kaybettik. Artık daha fazla ölüm ve üzüntü istemiyorum.

Geçtiğimiz günlerde bir kız yurdunda yangın çıkmıştı. Ne yazık ki onlarda yaşama gözlerini kapadılar, hem de çok acı bir şekilde. Lanet 2016.

Bu yılın belki de en çok küfür ettiğimiz duruma gelelim. Tecavüzün meşrulaştırılması davasına… Güzel ülkemde garip olmayan bir günümüz geçmiyor. Her gün farklı garipliklerle uğraşıyoruz. Daha önce bu kararı vereceklerini düşünsek “yok artık, o kadar da değil, yapmazlar öyle bir şey” derdik. Ama gel gör ki yapabiliyorlarmış. Bu konuda kendimi daha fazla tutamayacağımı bildiğim için bu durumu kısa kesmek istiyorum.

Gerçekliği konusunda endişe duyduğum bir görseli siz sevgili okurlarıma sunmak istiyorum. Aşağıdaki görselde Time dergisinin “Yılın En Önemli Kişiliği” ödülü için Azrail’i seçtiğini görüyoruz. Altında da David Bowie gibi bu yıl hayatını kaybeden bazı kişilerin isimlerini.

Yılın Kişiliği

Bir Yorum Bırak