Eleştiri Yaşam

Bisiklet Yolu Nedir? Bisiklet Yolunu Kimler Kullanmalıdır?

Bisiklet Yolu

Bisiklet yolu karayolunun sadece bisikletlerin kullanıma açtığı bölümdür. Peki, gerçekten böyle mi? Gerçekten sadece bisikletliler mi kullanabilir?

Bisikletimi satın aldığımdan beridir işe bisikletimle gelip gidiyorum. 1 yıldır aktif olarak sadece bisiklet kullanıyorum. Bisiklet kullanmak o kadar güzel bir şey ki. Hem sağlıklı hem de beni gereksiz masraflardan kurtarıyor. Yakıtlı araç kullanmanın ne kadar masraflı olduğunu bilirsiniz. Yok vergileri, bakımı ve yakıtı derken inanılmaz bir masraf çıkabiliyor. Sağlıksız olması da cabası elbette.

Bir bisikletli olarak tercihim hep bisiklet yolundan yana. Çünkü caddeden, yollardan gitmek bana çok tehlikeli geliyor. Aradan sokaklardan geçmek bile bazen korkutuyor. Emin olun bu yazdığım yazılar tamamıyla deneyim üzerinden geliyor. Çünkü yoldan giderken en sağdan gitseniz bile yol üstüne park etmiş araçlar bir anda kapılarını açabiliyorlar. Sağdan gideyim, güvenli olsun derken bir anda araç kapısına kafa atabiliyorsunuz. Dolasıyla bir bisikletli olarak kullanabileceğiniz en güvenli yol bisiklet yolu.

İşe gidip geldiğim güzergah içerisinde yolun yarısını bisiklet yoluyla geçiriyorum. Bisiklet yoluna ulaşmak için ortalama 10 dakika ara sokaklar üzerinde bisiklet sürüyorum. Daha sonrasında deniz kenarına geldiğimde bisiklet yolu önüme çıkıyor. Ben Muğla, Fethiye üzerinde yaşıyorum. Burada 6000 mt’lik bir bisiklet yolu bulunuyor.

Bisiklet yoluna ulaştıktan sonra kendimi huzurlu hissediyorum. Ama gelin bakalım, bisiklet yolunu aslında kimler kullanıyor? Tabii sadece biz bisikletliler değil. Yayalar, 3 tekerlekli araçlar, motorlar ve tabii ki biz bisikletliler.

Yayalar

Fethiye’de nüfus her geçen gün daha fazla artıyor. Kışın bile kalabalıkken yaz aylarında nüfus 10 katına çıkıyor. Her ülkeden insan Fethiye’de tatil yapıyor. Bisiklet yoluna atladığımda karşımda yayalarla kaplı bir yol görüyorum. Bakın, yolun sağında ve solunda yayaların gidebileceği yol ayrımları mevcut. Ama yayalar bu yolu tercih ediyor. Yolun rengi mi hoşlarına gidiyor, anlamış değilim. Yani olun belirli kısımlarında bu yolun bisikletli insanlara ait olduğu da hayvan gibi yazıyor. Hala neden bu yolu tercih ediyorlar anlamış değilim. Motorlara anlayış gösterilebilir, ama yayalara hayır.

Yukarıdaki videoda aslında bir trollük yok.

Yayalar çoluklarıyla çocuklarıyla bisiklet yolunu tercih ediyorlar ve inanın bu durum onlar için inanılmaz tehlikeli. Yoldan gelen bir bisikletli her an kaza yapabilir. Her an! Ben çocuklara çarpmamak için genelde hızımı genelde düşürüyorum. Ne yapayım peki? Trafiği mi tercih edeyim? Hayır!

Bir ara bir video izlemiştim, videoda bisiklet yolunda mangal yapan bir aile vardı. Evet, mangal yapan aile. Bayağı çoluklu çocuklu. Hemen solunda oturabilecekleri bir yol varken bisiklet yolunda mangal yapıyorlar. Durun videosunu hemen atayım.

Neler Yapılabilir?

Şimdi şöyle bir gerçek var, herkes bisiklet yolunun ne olduğunu, kimlerin bisiklet yolunu kullanması gerektiği biliyor. Bence yapılması gereken en güzel şey insanları uyarmak ve sert cezalar vermek olabilir. Uyardın mı, evet. Kullanmaya devam mı ediyor, evet. O zaman yaz cezayı kardeşim. Bir de tabela as, sadece bisikletlilere özeldir şeklinde. Bak bakalım kullanabiliyorlar mı?

Bir Yorum Bırak