Oyun

Bir FPS Mouse’u: Steelseries Rival 600 İncelemesi

Geçtiğimiz haftalarda satın aldığım yeni mouse’um Steelseries Rival 600‘un incelemesini yazmak istedim. Çok memnun kaldığım Rival 600, benim için tam bir FPS mouse’u!

Steelseries ailesiyle 3 yıl önce tanıştım. Başlangıç ekipmanı olarak Rival 100 isimli mouse’u ve Apex Raw isimli klavyeyi edinmiştim. Aldığım iki ürünü de ürün süreler boyunca kullandım. Hatta Rival 100’ü hala kullanıyordum, ancak artık değiştirmenin zamanının geldiğini düşündüm.

Çok uzun süredir Steelseries’in mouselarını inceliyordum. Bütçemin biraz üzerinde olsa da Rival 600’a göz koymuştum. Biraz da indirim fırsatını kullanarak sonunda satın aldım ve 3 haftalık deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Tasarım

Steelseries Rival 600’un tasarımı oldukça hoş olmuş. İlk görüşte yılanı andıran oyuncu ekipmanı güçlü bir malzeme ile hazırlanmış. Rival 600’ü elinize aldığınızda gerçekten sağlam malzemeler kullanıldığını hissedebiliyorsunuz. Rival 600’da kauçuk malzeme kullanılmış. Elin altında inanılmaz rahat bir his veriyor.

Steelseries Rival 600  İncelemesi

Mouse’ta 3 programlanabilir makro tuşu, bir DPI ayar tuşu ile birlikte toplamda 7 tuş bulunuyor. Makro tuşları mouse’un sol tarafında yer alıyor. Benim genellikle yaşadığım sorunlardan birisi yanlışlıkla makro tuşlarına basmak olmuştur. Steelseries Rival’da makro tuşlarına yanlışlıkla basmak çok zor. Tuşlar parmaklarımızın bulunduğu yere biraz uzak.

Sol ve sağ tık tuşları hafifçe yukarıya kalkık olarak dizayn edilmiş. Oldukça hoş bir tasarım olmuş, kullanım performansına da etki ediyor. Tuşların hassasiyeti de gayet iyi. Rival 600 için 60 milyon tıklama ömrü biçildiğini de ayrıca belirtmek istiyorum.

Rival 600’ün RGB aydınlatma sistemi diğer gaming mouse’lara göre 1 tık daha önde. Steelseries oyuncu mouselarında genel olarak sadece Steelseries amblemi aydınlatılırdı. Rival 600 üzerinde 2 şerit bulunuyor ve bu şeritlerde toplam 6 adet RGB desteği verilmiş. Ayrıca mouse’un tekerleği ve Steelseries amblemi de RGB desteğine sahip. Dolayısıyla Rival 600’da toplam olarak 8 adet ışıklandırma bulunuyor. Steelseries Engine üzerinden bunları istediğiniz şekilde düzenleyebiliyoruz.

Steelseries Rival 600 İncelemesi

Steelseries Rival 600’a ekstra ağırlık takılabiliyor. Mouse’un kutusunun içerisinden ufak bir kutu çıkıyor. Bu kutunun içerisinde toplam 8 tane olmak üzere 4’er gramlık ağırlıklar çıkıyor. Bu ağırlıkları mouse’un sağ ve solunda bulunan panellere yerleştirebiliyoruz. Bazı mouselarda direkt orta kısma yerleştiriliyor. Steelseries Rival 600’da ise sağ ve sol kısımınlara takılıyor. Bu durum inanılmaz fark yaratıyor.

Rival 600’ü diğer mouselardan ayıran en büyük özelliği çift sensöre sahip olması. TrueMove 3+ Optik Oyun Sensörü ve Derinlik Algılayan Doğrusal Optik Sensör; Rival 600 ile karşımıza geliyor. TrueMove 3 zemini algılayan klasik sensörümüz, klasik dediğime bakmayın. Kendisi en iyi optik sensörlerden birisi. 2. sensörümüz mouse’u ön plana çıkaran parça. Derinlik algılayan sensörümüz oyunlarda oyuncuların performansını büyük ölçüde etkiliyor. Mouse’u kaldırarak kullandığımızda sensör yüksekliği algılıyor ve yükselik mesafesine girildiğinde mouse hareketi engelleniyor. Bu sayede mouse yere indiğinde imleç aynı yerde kalıyor. Bu durumda aim bozulmalarını engellemiş oluyor.

Rival 600 ile Rainbow Six Siege isimli Ubisoft’un geliştirdiği FPS türündeki oyunu oynadım. Oynayış kalitem eski halime göre bir hayli değişti. Özellikle spray performansım daha üst düzeye ulaştı.

Diğer Teknik Detaylar

Steelseries Rival 600’ü kutudan ilk çıkardığımda mouse’u kablosuz sanmıştım. Çünkü mouse’da kablo bulunmuyordu. Ancak, mouse’a kablo takılması gerektiğini sonradan öğrendim. 

Mouse’a kablo takılması bence çok güzel özellik. Zira bu kadar ücret vererek aldığım bir mouse’un kablosunun bozulmasından dolayı çöpe gitmesini istemem. Hali hazırda mouse ile birlikte gelen kablo bozulduğunda yeni kablo alarak mouse’un çöpe atmamış olacağım.

Steelseries Rival 600'a Verdiğim Puan:
9/10

Bir Yorum Bırak