Kültür Sanat

Sally Green Bela – Ne Okumalıyım?

Uzun zamandır yer veremediğim “Ne Okumalıyım?” serisine Sally Green’in mükemmel eseri Bela ile geri dönüyorum. Bela, okuduğum en iyi kitaplardan birisi oldu.

Bela’nın Kısa Özeti

Sally Green’in Bela isimli eserinde baş karakter Nathan isimli erkek bir cadı. Kitap Kara Cadılar, Ak Cadılar ve fersizler (insanlar) arasında geçiyor.  Cadılar 17 yaşına gelene kadar bir fersiz gibi yaşıyorlar. 17 yaşında geldiklerinde büyüklerinden aldıkları kanla birlikte 3 armağanına kavuşuyorlar. Bu armağan onlara çeşitli yetenekler kazandırıyor.

Ana karakterimiz Nathan, bir melez. Yani bir Ak Cadı ile bir Kara Cadı’nın oğlu. Kitapta Kara Cadılar kötü ve tehlikeliyken, Ak Cadılar ise asil cadılar olarak gösteriliyor. Kara Cadılar tehlikeli olarak görüldüğü için Ak Cadılar bir avcı ekibi oluşturuyor. Bu avcı ekibinin görevi dünyadaki bütün Kara Cadıları ortadan kaldırmak.

Ana karakterimiz Nathan’ın babası Marcus, en çok korkulan Kara Cadıların başında geliyor. Ak Cadılar Meclisi’nin en büyük amacı Marcus’u ortadan kaldırmak. Bunu yapmak için çok çalışsalar da bir türlü bunu beceremiyorlar. Nathan’ın farkında olan meclis, Nathan’ın daha tehlikeli olabileceğini düşünüyor ve zamanla Nathan’ın özgürlüklerini kısıtlamaya başlıyorlar.

Nathan, fersizlerle birlikte öğretim gördüğü okulda Annalise isimli Ak bir cadıya aşık oluyor. Nathan’ın Ak Cadılarla iletişime geçmesi yasaklanıyor, ancak Nathan, Annalise ile görüşmeyi bırakmıyor. Sonunda ise Nathan yakalanıyor ve başka bir cadının eğitmesi için teslim ediliyor. Nathan yıllarca bu cadının eğitimi altında kalıyor ve yıllarca kafeste hapis köle olarak yaşıyor. Nathan’ın tek amacı bir an önce oradan kurtulup babasını bulmak oluyor.

Kitap Hakkında Yorumlarım:
8.5/10

Yorum

Bela, 3 serilik hikayenin ilk halkası. 400 sayfalık kitap oldukça akıcı geçiyor. Tek seferde başından ayrılmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Serinin diğer kitapları okumak için bir an önce bitirmek isteyeceksiniz. Ama bitirdikten sonra da neden bitirdim diye üzüleceksiniz.

Bir Yorum Bırak