Eleştiri Yaşam

“Bala Göte Yaşamak” – İzmir’deki Bombalı Saldırı

Bala göte yaşamak. Doğru değil mi? Belki okurken kızıyorsunuz, ama kesinlikle doğru. Bala göte yaşıyoruz, bala göte hayatta kalıyoruz.

Son 2 yılımız patlamalarla ve katliamlarla geçti. 2016 yılı cehennemi yaşattı. Alçakça terör saldırıları yapıldı. Bir sürü insan öldü. Polisler, siviller, çocuklar… Herkes! Hepsi suçsuz ve günahsız. Neden? Neden insanların canına kıyıyorlar? Bizden ne istiyorlar?

Son patlama olayı İzmir’de, yani benim yaşadığım şehirde oldu. Olay, dün Bayraklı‘da adliyenin C kapısında gerçekleşti. 2 kişi şehit ve bir sürü yaralı  oldu. Yanlış hatırlamıyorsam; saat 4 civarlarında gerçekleşmiş. Ben de bu olay olmadan hemen önce oradan geçiyordum.

Başlığa bakınca kızmayın, normalde bu tür cümleleri ya da başlıkları hiçbir yazımda kullanmadım. Ama artık tak etti, burnuma kadar geldi. Bu bitmeyen patlamalar, ölümler bıktırdı. Yeter be! Yeter! İzmir’de 1.5 yıl önce Çamdibi’nde ses bombası patlamıştı ve resmen yer sallanmıştı. Hala o günü unutamıyorum. Ama ilk defa bu çapta bir olay söz konusu. Bu tür olayları İzmir’de görmemiştim. Sağ olsunlar, burası kalmıştı. Artık burada da oluyor.

Bala göte yaşıyoruz, bala göte hayatta kalıyoruz. Her gün hayatta kaldığım için şaşırır hale geldim, geldik. İstanbul’da bir dostum aynen şu şekilde demişti; “Resmen bala göte yaşıyoruz abi, bir gün bombadan ben de ölüp gideceğim. Ama ne zaman olacak, çok merak ediyorum. Mezun olana kadar ölmesem bari.” Bunu şaka olarak söylemedi, gerçekten böyle düşünüyor. Peki, haksız mı? Haklı, sonuna kadar haklı. Artık bu noktaya kadar gelebildik. Ne yazık.

Zaten patlamalar bizim için bir rutin haline geldi. Çok üzülüp, sinirlenmem gerekirken, normal tepkiler vermeye başladım. Sanki alıştığım bir şeymiş gibi. Alışmayalım. Sakın alışmayalım. Bu olaylara biri dur demeli, kimse babasız, annesiz, çocuksuz kalmamalı.

 

Bir Yorum Bırak