Eleştiri İnternet

Artık Herkes VPN’in Ne Olduğunu Biliyor!

Artık Herkes VPN'in Ne Olduğunu Biliyor!

Nedir bu VPN?“sorusunun cevabını artık herkes adı gibi biliyor. Bilmek, öğrenmek tabii ki çok güzel şeyler. Ama bunun bir de diğer yanı var. VPN‘i nasıl öğrendik? Tabii ki internet kısıtlamalarından dolayı. 

Ülkemizde birçok kere sosyal medya kısıtlamaları yapıldı. Hatta sosyal medyayla birlikte internet kısıtlamaları da oldu. Bir web adresine bağlanmak için dakikalarca beklediğinizi düşünün. Bir videonun yüklenmesi için saatlerce beklediğinizi düşünün ki o video hiç açılmayacak. Bu durumlar artık alışkın olduğumuz şeyler.

VPN, hayatımıza girdi.

Yapılan internet kısıtlamalarıyla birlikte ülkemiz ilk önce DNS değişikleriyle internete girmeye başladı. Ancak, daha sonrasında DNS’ler de engellendi. DNS’ler engellenince ülkemizdeki bireysel kullanıcılar VPN ile tanıştı. Daha sonrasında yapılan engellemelerden sonra insanlar parasını verip, ücretli VPN servisleri satın almaya başladılar. Ama son kısıtlamayla birlikte birçok VPN servisi engellendi. Birçok kullanıcı VPN servislerini kullanamadı.

Zarar 35 milyon dolar!

VPN servislerini sadece bireysel kullanıcılar kullanmıyorlar. VPN’leri bankalar, noterler ve şirketler de kullanıyorlar. VPN ile internet içerisinde bir tünel yaratıldığı için daha güvenli bir hale geliyor. Bu yüzden bankalar, noterler ve şirketler VPN servislerini daima kullanıyorlar. Ama yapılan VPN engellemesi bu kuruşlarının işlerini zora sokuyor. 2 günlük engellemeyle birlikte ükedeki toplam zararın 35 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

İnternetle en az alakası olan bir insan bile bugün VPN’in ne olduğunu ve ne için kullanıldığını gayet iyi biliyor. Tamam, bu kötü bir şey değil. Öğrenmek ve bilmek gayet güzel şeyler. Ama VPN’in ne olduğunu öğrenmemizin nedeninin internet kısıtlamaları olması insanı üzüyor. Bir de üzerine yetmezmiş gibi VPN servislerinin de engellenmesi insanı çileden çıkarıyor.

Bir Yorum Bırak