İnternet

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir? Bu soruyu görünce gerilmemek elde değil. Keşke böyle bir kota olmasaydı diye düşünüyorum. Ama elden ne gelir? Sadece şikayetlerimizi dile getirebiliyoruz, ne yazık ki değişen hiçbir şey olmuyor.

Peki, nedir bu AKK?

Adil Kullanım Kotası (AKK), internet sağlayıcı firmaların sırf daha fazla para kazanmak uğruna yarattığı bir sınırdır. AKK isimli uygulama, internet paketlerine indirme (download) sınırı koyuyor. Bu sınırı geçtiğimizde, internetin normal hızı ne olursa olsun, indirme hızı 3 Mbps‘e düşürülüyor. Paketimizin hızı 50 Mbps de olsa, 100 Mbps de olsa değişmiyor. 3 Mbps hıza indiriliyor.

Ancak, firmalar AKK’yi yükseltebileceğimizi öne sürerek bizden ekstra ücret istiyorlar. En düşük AKK, 50 GB olarak belirleniyor. Tüm paketlerde varsayılan olarak bu kota sözkonusu. Bu kota yetmez dersek, ekstra ücret ödemek durumu ile başbaşa kalıyoruz.

Az önce Türk Telekom‘un fiber internet paketlerine baktım. 24 Mbps indirme hızı olan internet paketine 35 GB AKK belirlemiş. Daha yüksek hızlarda internet istememizin nedeni; daha hızlı indirme yapabilmek, daha kaliteli çözünürlüklerde kesintisiz film izlemek veya müzik dinlemek gibi amaçlardan dolayı doğuyor. Zaten o kota en fazla 10 güne biter. Ayın kalan 20 gününde 3 Mbps hıza mahkum kalacağız.  Böyle bir paket için 35 GB AKK olması doğru mu?

Hemen bir yandaki pakete bakalım. AKK‘si 50 GB olan paket diğer pakete göre 4 lira daha pahalı. AKK yükseldikçe fiyat artmaya başlıyor. 4 lira çok önemli değil diye düşünebilirsiniz. Ama hiçbir zaman bu hızlarla bu kota yetmiyor.

50 Mbps hız, 200 GB AKK olan paketi kullanıyordum. AKK‘yi aşmam 20 gün sürdü. 50 Mbps interneti sadece 20 gün kullanabildim. Geri kalan 10 gün internet hızı 3 Mbps’e düştü. 50 Mbps hızdan 3 Mbps hıza düşmek çok kötü oluyor. Hayattan aldığınız en zevk sıfıra iniyor.

Türk Telekom Fiber Tarifeleri

Bir ara bir taslak tasarısı yayınlanmıştı. 31 Aralık 2018 tarihinde AKK‘nin kalkacağı niteliğinde bir taslak tasarısıydı. İnsanlar o taslak tasarısını görünce nasıl sevinmişlerdi. İsyanlarımızın sonunda haklı bulunduğunu düşünmüştük. Taslak tasarısının onaylanmasını sizler gibi, ben de çok istiyorum. Artık bu zulüme sor verilmesini istiyorum. Çünkü gerçekten bıktık!

Türkiye’deki Adil Kullanım Kotası Saçmalığı

Bir Yorum Bırak