Günlük Yaşam

3 Ameliyat Birden Geçiren Küçük Kedicik

Bir insan bile 3 ameliyata birden zor dayanırken bir kedi nasıl dayanabilir? Ama o dayanmış, hem de çektiği acılara rağmen.

Daha önce yazdığım “Sokak Hayvanlarına Neden Eziyet Ediyoruz?” isimli yazımı hatırlarsınız, sokak hayvanları ile ilgili birçok konuya değinmiştim. O başlıkta ilk kedimden biraz bahsetmiştim. Ama önceki yazımı okuyamayanlar için tekrar en baştan almak istiyorum.

İzmir‘de ilk ayrı çıkışımda kendime hemen bir kedi sahiplendim. Sahiplenmek için internette ilanlara bakınırken İzmir Fuar Veterinerliği‘nin açtığı bir ilan gördüm. İlanda erkek bir Van kedisi vardı. 2 yaşından büyük bir kediydi.

İlk sahipleneceğim hayvan olduğundan dolayı yavru bir kedi almak istemedim. Çünkü yavru bir kediye bakmak daha zor ve bir yavru kediye bakmak için yeterli tecrübede hissetmedim.

Sahipleneceğim kedi küçük bir barınakta, kafesin içinde duruyordu. Elimi ona doğru uzattım, o hemen ürktü. Zarar görmüş bir hayvan olduğunu anladım.

Sahiplendiren hanımefendi bana kediden bahsetti. Kedi, diğer 2 kardeşiyle birlikte çiftlik benzeri bir yerde yaşamış. 3 kardeşten birisi hayatını çiftlikte kaybetmiş. Ama diğer iki kardeş zar-zor da olsa hayatta kalmayı başarmış.

3 Ameliyat Birden Geçiren Küçük Kedicik

Çiftlikte sert köpeklerle beraber yaşamışlar ve köpeklerden dolayı sürekli yaralanmışlar. Ama en çok yarayı benim sahipleneceğim kedi almış. Çiftliğin sahipleri köpeklerin kedilere zarar verdiğini bile bile kedilerle köpekleri yanyana bırakmaya devam etmişler. Erkek Van kedisi yaralanmaya devam etmiş. Ayrıca çiftlikteki vahşi insanlardan da sürekli işkence görmüş.

Erkek kedi bir şekilde belediye veterinerine bulaştırılmış. Erkek kedi birçok kere ameliyat edilmiş. Hayatta kalamaz, dayanamaz dedikleri küçük kedi bir şekilde hayata tutunmuş. Tabii ki bu durumdan sonra psikolojik sorunlar başlatmış. Aylarca barınakta kalmış. Barınakların ne kadar pis olduklarını bilirsiniz. Orda sağlıkları daha çok bozuluyor. Ama bizimki yine dayanmış.

Kediye Rüzgar adını vermiştim. Rüzgar’ı eve getirdiğimde çok korktu. Kafesini üstten açtım ve dışarı çıkmasını bekledim. Ama Rüzgar dışarı çıkmak istemedi ve kafesin köşesine kendini sıkıştırdı. 4-5 saat boyunca kafesten adım atmadı.

Mamasını ve suyunu kafesin yanına koydum. Aç ve susuz olmasına rağmen dokunmadı bile. Ama bir süre sonra kafesinden çıktı. Kafesten çıktıktan sonra onu hafifte sevmeye başladım. Onu okşarken vücudundaki ameliyat izlerini buldum. Onları görünce durumun ciddiliğini anladım ve çok üzüldüm.

3 Ameliyat Birden Geçiren Küçük Kedicik

İnsanlara güvenimizi küçük bir olaydan sonra kaybederken; bu kedinin kaybetmemesini bekleyemezdim. Ona bir süre verdim. Bu süre içerisinde sağlığı düzeldi, tüyleri çok güzel bir hale geldi, kilo aldı. Tamamıyla iyileşmiş bir hale geldi. Alışması çok uzun zaman aldı. Ama sonunda alıştı, her ne kadar ağır abi takılsa da hayatından gayet memnun bir duruma geldi.

Rüzgar sağlığını tekrar geri kazandıktan sonra ona bir süre daha hayatımda kalmasına izin verdim. Ama ben sürekli okula gittiğim için Rüzgar yalnız kalıyordu ve bu durumdan hiç memnun değildi. Birkaç gün çok sorun çıkardı. Bende okula bir süre gitmedim.

Durum daha da beter hale gelince onu güzel bir aileye sahiplendirme zamanının geldiğini anladım. Bu şekilde daha mutlu olabilir diye düşündüm. Sonuçta artık iyileşmişti ve daha sağlıklıydı. Rüzgar’ı sahiplenecek çok güzel bir aile buldum ve sahiplendirdim. Şimdi kendisi gayet mutlu ve huzurlu.

Bir Yorum Bırak