Yaşam

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü. Çocuk diyince aklımıza; mutluluk, huzur; gülmek, eğlenmek; oyun oynamak geliyor. Ama son zamanlarda yaşadığımız olaylar ve verilen kararlar bizleri tekrar düşündürdü.

Dünyaca tüm çocukların günü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü. Çocukları düşününce aklımıza mutluluk gelir, huzur gelir, gülüp-eğlenmek gelir, oyunlar gelir… Ama ülkemizde yaşayan tecavüz olayları ve verilen saçma sapan kararlar aklımızda çocuğu değiştirmeye başladı.

Ülkemizde yıllardır tecavüz vakaları oluyor. Kadınlara tecavüz ediliyor ve ardından canice öldürülüyor. Çocuklara tecavüz ediliyor. Hatta hayvanlara bile tecavüz ediliyor. Bu tür olayları o kadar çok yaşadık ki… Artık şaşıramıyoruz. Ne yazık, değil mi?

Son günlerde yaşanan tecavüz olayını ve verilen saçma sapan kararı eminim ki duymuşsunuzdur. Hatta bunun üzerine bir de iğrenç açıklamalar yapıldı. Aklıma bile getirmek istemiyorum. O kadar kötü ki… Bir insan bu kadar mı kötü olabilir? Nasıl yapabilir bunu? Aklım almıyor.

Ülkeyi yöneten veya yönetmeye çalışan insanlar iğrenç şeyler yazdılar. Tecavüz eden iğrenç yaratıklar, tecavüz ettikleri kişiyle evlenirse suçu kapanır gibi. Bir insan böyle bir şeyi nasıl düşünebilir? Ülkeyi yöneten, bizi yöneten insanların akıllı olmasını bekleriz. Ama verilen kararlara bakılırsa; hiç öyle değiller.

Ben de dine inanıyorum. Ama şu yaşanan olaylardan ve verilen kararlardan sonra gerçekten nefret etmeye başladığımı söylemek istiyorum. Bu mudur din? Tamam, kötüye kullanıyorlar. Anladık. Neymiş, öldükten sonra cezasını çekecekmiş… Bu dünyada yaptıktan sonra ne fark edecek ki? Cezasını burda da çeksin. Ama olur mu öyle şey? Neden? Çünkü çekmesine izin vermiyorlar. Ya salıyorlar, ya da o küçük çocukla evlendiriyorlar. Çocuklardan bahsediyoruz. Çocuk lan! Bu arada dikkat edin, bu tecavüz olaylarını genellikle dinden, kitaptan bahseden insanlar yapıyor. Yanlış anlamayın, dini kötülemiyorum. Ama bunu oyun olarak kullanmalarını sinir ediyor.

Gerçi erkeklere, hatta hayvanlara bile tecavüz eden bir milletten ne beklenir ki? Sokaklarda kedilere, köpeklere bile tecavüz eden yaratıklar var. Bu yüzden ölen bir sürü hayvan var. Daha geçen günlerde tecavüze uğraşmış bir sokak kedisinin videosunu gördüm. Öyle inliyor ki… İçim acıdı. Bu arada sonrasında hayvan ölmüş. Bugün bir haber başlığı gördüm. Başlıkta bir milletvekilinin söylediği bir cümle yazıyordu. Vekil “Hayvana tecavüz edene bir şans daha verelim.” diye söylemiş. Ciddi misiniz? Verelim, verelim. Bir şans daha verelim. Sonra başka hayvanlara, çocuklara tecavüz etsin. Ha, gerekirse öldürsün… Ya da tecavüz etsin, nasıl olsa hapse atmıyorlar. Evlendiriyorlar!

Böyle bir mantık, düşünce şekli olabilir mi? Ne şansından bahsediyorsunuz?! Sizin ailenize tecavüz etseler dünyayı inletirsiniz. Ama durum başka insanlara gelince iğrenç şeyler söylüyorsunuz. Yok efendim dine uygunmuş, 13 yaşında evlendirilebilirmiş… Kızlar okumamalıymış. Daha fazla batmayın artık! YETER!

Bu saçmalıkların bitmesini istiyoruz. Bitmeli! Çocuklar mutlu olmalı, eğlenmeli, oyun oynamalı, okumalı! Evlenmemeli, tecavüze uğramamalı. Çocuklar çocuk kalmalı!

Bir Yorum Bırak