Günlük İnternet Yaşam

10 Yıl Önceki Ufak Girişimimizi Buldum

Bundan tam 10 yıl önce açtığımız ilk ufak girişimizi buldum. Bedava host ve domain sağlayan web sitelerinden birisi olan Bedava-sitem.com üzerinden açtığımız ilk web sitemize ulaştım. 10 yıl önce yaptığımız işe bakarken bir hayli tebessüm ettim.

Çocukluğumda internetle bir hayli haşır neşirdim. Günümün büyük bir kısmı bilgisayar başında geçerdi. Sınıfta ve hatta okulda en ilgili çocuklardan birisi bendim. O dönem şu anda kardeşim diyebileceğim bir insanla tanışmıştım. Bana göre okulun en havalı çocuğuydu. Kafa yapımız direkt olarak aynıydı. Ondan öğrenebileceğim çok şey vardı. O dönem bir şekilde onunla tanıştık. Gittikçe samimi olduk ve birlikte bir web sitesi kurmaya karar verdik. 7. sınıftayken verdiğimiz bu kararı bir alan adı ile tamamladık. Geçtiğimiz isim Genç Bilişimciler oldu. O dönem gerçekten güzel bir isim seçmişiz.

O dönemler host ve domaini satın alacak paramız yoktu. Biz de ücretsiz servislere yöneldik. O dönemler en popüler ücretsiz servislerden birisi olan Bedava-sitem.comu tercih ettik. Bedava-sitem üzerinden Genc-Bilisimciler.tr.gg alan adını aldık ve çalışmalara başladık. O zamanlar sağdan soldan içerik çekiyorduk. Ben daha çok oyunlarla ilgili olduğum için belli başlı oyunlarının resmi demolarını siteye ekliyordum. Kullanıcılar indir diyerek indirme linkine yönleniyorlardı.

10 Yıl Önceki Girişim
Büyük hali için görsele tıklayabilirsiniz.

Ziyaretçi Defteri diye bir bölüm vardı. Burada ziyaretçiler yorumlarını bırakıyorlardı. Genel olarak “Web siteniz çok güzelmiş, bizimkine de bekleriz.” gibi yorumlar oluyordu. O dönemler bir ara editörlük görevini üstlendiğim Tamindir.com ile röportaj yapmıştık. İlk o zaman onlarla tanışmıştık. Çok güzel bir andı. Kendilerini arayarak röportaj talebinde bulunmuştuk. Onlar da sağ olsunlar kabul etmişlerdi. Ofislerinde bizi misafir etmişlerdi. Sıkılmadan sorularımıza yanıt vermişlerdi. Çok güzel bir anıydı.

İçeriklerimiz çoğunu diğer web adreslerinden alıyorduk. Kopyala yapıştır ile içeriği doldurmaya çalışıyorduk. Aldığımız içeriklerin resimlerinde ilgili web sitelerin logoları kalıyordu. Bunları önemsemiyorduk, Amacımız sadece web sitesini dolu göstermekti.

Diğer web sitelerine gidip reklamımızı yapardık. Kullandığımız cümle “Web siteniz çok güzel olmuş. Bizim web sitemize de gelin.” olurdu. Reklam anlayışımız buydu. Ama çok güzeldi, o zamanlar gerçekten çok güzeldi. Ne kadar saf hareket etmişiz.

Bir de Youtube kanalı açmışız. Youtube kanalı üzerinde zamanında Movie Maker ile yaptığımız tanıtım videomuzu paylaşmışız. Arka planına da o zamanlar meşhur olan Tokyo Drift filminin müziğini koymuşuz. Bunun haricinde başka videolar da yüklemişiz. Siteye Youtube Videosu Nasıl Eklenir diye bir videomuz var, bu video 10 bin izlenme elde etmiş. Ayrıca birkaç şarkı da yüklemişiz. Yüklediğimiz bir şarkı 200 bin izlenmiş. Youtube kanalımıza buradan erişebilirsiniz.

Web Archive üzerinden web sitemize buradan ulaşabilirsiniz. Bu tür anılarınız varsa; yorum olarak paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir Yorum Bırak